فناوری

کانگوروها و اذیت سیستم های خودران محصولات ولوو در استرالیا!

نوشته شده توسط سعید بهمنی

به نظر می‌رسد کمپانی ولوو که همانند سایر تولید کنندگان بزرگ خودرو در دنیا کار را بر روی طراحی سیستم های خودران مختص به خود آغاز کرده، به تازگی با یک مشکل جالب مواجه شده است.

هنگام تست این خودروها در استرالیا، مهندسین این شرکت متوجه شدند که کانگورو ها به خودروهای در حال تست نزدیک شده و به گیج کردن آن‌ها می‌پردازند. لازم به ذکر است که سیستم های تشخیص این وسایل نقلیه پیش از این جهت برخورد با حیوانات بزرگ جثه مانند گوزن، آهوی کوی و گوزن‌های بزرگ کانادایی در سوئد مورد آزمایش‌های مختلفی قرار گرفته اند.

اما مشکل اینجاست که کانگورو ها خیلی سریع جا به جا می‌شوند و با چند بار پرش سیستم از تشخیص آن‌ها عاجز خواهد شد. آقای دیوید پیکت یکی از مدیران ارشد بخش فنی ولوو در استرالیا در این خصوص می‌گوید: در واقع کانگورو ها وقتی در حال پرش هستند به نظر دورتر از خودرو می‌آیند، اما وقتی به زمین می‌رسند بسیار نزدیک تر از چیزی می‌شوند که ما فکرش را می‌کنیم.

اکثرا حملات به وسایل نقلیه در استرالیا توسط کانگوروها انجام می‌شود، در سوی مقابل سیستم تشخیص خودروهایی که از فناوری خودران بهره‌مند هستند نیز به حد کافی دقیق بوده و سعی در تشخیص آن‌ها دارد و این رویداد را هم باید جزیی از روند توسعه این سیستم های جذاب دانست. در واقع ولوو انتظار ندارد که یک حیوان بتواند مانع از طراحی و تولید سیستم های خودران آن‌ها شود.

ولوو جهت گام برداری در این حوزه با چند کمپانی مطرح نظیر NVIDIA و Autoliv که به طور خاص بر روی این فناوری کار می‌کنند، در حال همکاری است. این کمپانی صاحب نام و قدیمی امیدوار است تا سال ۲۰۲۱ بتواند محصولات خودرانش را وارد بازارهای جهانی کند.

درباره نویسنده

سعید بهمنی

دیدگاه شما چیست