فضا و نجوم

سازش در سفر به مریخ

نوشته شده توسط مریم فخیمی

سفر اولین مهاجران به مریخ با چالش‌های زیادی روبرو خواهد بود. مشکلات مالی و نبود فن‌آوری پیشرفته از جمله مواردی است که باعث می‌شود این سفر دائم با تاخیر مواجه شود.
در کنار تمام چالش‌ها، سازمان‌های فضایی دولتی و خصوصی باید موضوعاتی چون تهیه مواد غذایی، مشکلات روحی و جسمی فضانوردان آینده را نیز حل کنند.

سفری طولانی
این سفر طولانی به مریخ و بازگشت تقریبا دو سال طول می‌کشد. داشتن غذای کافی نیز یک مشکل است. اما مشکل دیگر حفظ سلامتی در حالی که چشم مردم جهان به شماست می‌باشد.
فقط چندین بار می توانید از غذاهای بسته‌بندی شده استفاده کنید، چرا که به زودی برایتان تکراری و خسته‌کننده می‌شود. حتی فضانوردانی که در ایستگاه فضایی بین‌المللی اقامت دارند، به علت غذاهای تکراری، وزن خود را از دست می‌دهند.
در حالی‌که پرورش موادغذایی در سفر به مریخ یک وظیفه مهیج و کارآمد برای مقابله با فشارهای روانی را فراهم می‌کند، برای حفظ سلامتی جسمی نیز مهم است.

original

تناسب اندام
در فضا نیروی گرانش وجود ندارد و همه چیز درحال سقوط آزاد است. زندگی در این محیط میکروگرانشی سبب تغییر بدن انسان می‌شود، زیرا بدن در شرایط بی‌وزنی تنبل می‌شود.
فیل کرویل، پژوهشگری که درباره واکنش بدن انسان در فضا تحقیق می‌کند می‌گوید: «عضلات شما به لطف جاذبه زمین هر روز رشد می‌کنند.» در فضا به علت نبود گرانش به نیروی زیادی نیاز ندارید و از عضلات خود به اندازه کافی استفاده نمی‌کنید. بنابراین بدن شما فکر می‌کند که نیازی به ماهیچه و عضله ندارد، پس عضلات شما به تدریج تحلیل می‌رود.
بدون وجود تنش و تاثیر نیروهایی که به حفظ عضلات و استخوان نیاز دارند، هر ماه ۲۰ درصد از وزن توده عضلانی کاهش می‌یابد، به خصوص عضلات پشتی مانند: ماهیچه‌های پشت پا، ساق پا و ماهیچه‌های نخاعی.
در این شرایط استخوان‌ها هر ماه حدود یک درصد بافت خود را از دست می‌دهند. زیرا مجبور نیستند بار زیادی تحمل کنند.
ستون فقرات تحت فشار جاذبه نیست بنابراین بدن انسان تا ۷۰ میلی‌متر می‌تواند بلندتر ‌شود.
اگر شما همیشه به دنبال بلندقدتر شدن باشید این می‌تواند برایتان خبر خوبی باشد! اما باید بدانید که این اتفاق باعث درد در پشت و کمرتان خواهد شد.

۰G7wXeHVVe

فضانوردان تلاش می‌کنند تا تاثیرات منفی نبود گرانش را در ISS کاهش دهند. فیل کرویل می گوید: «فضانوردان روزانه به مدت دو ساعت تمرینات بدنی انجام می‌دهند. این فعالیت‌های فیزیکی ترکیبی از تمرینات قلبی عروقی و مقاومتی است که به حفظ تناسب اندام و تحریک قلب، ماهیچه‌ها و استخوان‌ها کمک می‎کند.«
ایده‌های جدید نیز مورد آزمایش قرار می‌گیرند، از جمله لباسی ویژه‌ای که از مواد ارتجاعی برای فشرده‌سازی بدن (مشابه تاثیر گرانش زمین) استفاده می‌شود.
اما در ماموریت مریخ، پس از رسیدن به مقصد، باید بتوانید برنامه‌های روزانه را انجام دهید. استفان اسنایدر، از موسسه علوم حرکت و اعصاب دانشگاه ورزش کلن آلمان، می‌گوید: «گرانش مریخ یک سوم گرانش روی زمین است، بنابراین وزن شما به یک سوم آنچه که در زمین احساس می‌کنید کاهش می‌یابد. این برای عضلات و استخوان‌ها خیلی خوب نیست. بنابراین لازم است برنامه‌های آموزشی ویژه‌ای برای تناسب اندام و حفظ سلامتی افرادی که به این سفر خواهند رفت آماده کنیم تا فضانوردان آینده برای انجام وظایف خود در مریخ دچار مشکل نشوند.»

توجه به ذهن انسان
به غیر از بدن، ذهن نیز باید در نظر گرفته شود. برنامه «مارس۵۰۰» (MARS500) یک ماموریت شبیه‌سازی شده به مریخ است. در این پروژه داوطلبان به مدت ۵۰۰ روز از دنیای خارج جدا شدند.
در این شبیه‌سازی حتی ارتباطات با تاخیر ۲۰ دقیقه‌ای، همانند آنچه که در فاصله واقعی زمین تا مریخ رخ می دهد، برقرارمی‌شد.
مشکل اصلی در چنین سفر طولانی این است که شما باید به عنوان عضو یک گروه چند ملیتی و چند فرهنگی کار کنید. وظایف زیادی برای انجام وجود دارد، شما باید در حین انجام وظایفتان دقیق باشید،دسترسی محدودی به دوستان و خانواده دارید، کیفیت غذا ایده‌آل نیست؛ همه این‌ها عواملی است که باعث افزایش استرس در افراد می‌شود.

mars500

اکنون به مطالعاتی نیاز داریم تا ببینیم چگونه می‌توانیم این استرس را برای جلوگیری از بروزمشکلات در طول سفر کنترل کنیم تاضریب موفقیت و ایمنی چنین مأموریت‌های دشواری افزایش یابد.
برای اطمینان از اینکه چنین ماموریت‌هایی موفق خواهند شد، روند انتخاب فضانوردان باید دقیق و سختگیرانه باشد.  به طور بالقوه فضانوردان در معرض شرایط استرس‌زا، اختلافات فرهنگی و روش‌های مختلف حل مسائل هستند؛ چگونگی مقابله آنها با این شرایط نامناسب باید به دقت ارزیابی شود.\
اگرچه آزمایش افراد در مکانی ایزوله به مدت بیش از ۵۰۰ روز یا ارزیابی اقامت طولانی در ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌توانند درس‌های ارزشمندی درباره تنش‌هایی که بدن و ذهن انسان در سفر به مریخ با آن مواجه خواهد شد به ما بیاموزد، اما اطمینان از موفقیت چنین ماموریتی امکان‌پذیر نیست.
با توجه به اینکه چنین سفری برای اولین مهاجران مریخ شهرت و نامی ماندگار در طول تاریخ به ارمغان می‌آورد، آیا هنوز هم مایلید به این سفر بروید؟
منبع

درباره نویسنده

مریم فخیمی

دیدگاه شما چیست