پزشکی و سلامت

نیش پشه ها در تابستان – بایدها و نباید ها

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا
پشه ها از جمله مزاحمان خستگی ناپذیر خوشی ها و استراحت ما در فصل های بهار و تابستان هستند. رطوبت و گرما، دقیقا همان چیزی است که پشه ها می خواهند. این مساله به خصوص در تابستان، اسباب دردسر بسیاری از انسان ها در نقاط مختلف کره زمین است.
چرا این همه پشه وجود دارد؟
از حدود اردیبهشت ماه هوا نسبتا گرم و مرطوب می شود و موقعیت مطلوبی برای تولید مثل و تکثیر پشه ها فراهم می شود. با شروع خرداد و تغییرات آب و هوایی ، تخم گذاری پشه ها سرعت عجیبی پیدا می کند. برخی از انواع پشه ها در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ تخم رها می کنند و در حدود ۲ هفته نسل بعدی پشه ها از راه می رسند.  
چرا پشه ها نیش میزنند؟
بد نیست بدانیم که فقط پشه های ماده نیش می زنند! آنها به پروتئین نیاز دارند تا بتوانند تخم تولید کنند. آنها با مکیدن خون انسان و حیوانات ، این ماده غذایی را به دست می آورند. گاهی پشه ها دو تا سه برابر وزن خود ، خون می مکند. پشه ها آنزیمی دارند که باعث می شود خون در موقع مکیده شدن مایع باقی بماند. این آنزیم همان چیزی است که باعث ایجاد خارش در پوست ما می شود. به عبارت دیگر وجود این آنزیم ، دلیل ایجاد خارش است و نه خود نیش.
چه چیزی پشه ها را به خود جذب می کند؟
بر خلاف تصور عامیانه، نه گروه خونی و نه جنسیت، تاثیری بر میزان جذب پشه ها به خود ندارند. پیش از هر چیز پشه ها قربانیان خود را از روی بازدم تشخیص می دهند. پژوهشگران دریافته اند که پشه ها از روی میزان کربن دی اکسید بازدم به سویی ما جذب می شود. مثلا کسی که برنج بیشتری خورده باشد کربن دی اکسید بیشتری در بازدم تولید می کند. بوی عرق نیز باعث جلب توجه پشه ها می شود.
توری ، همچنان بهترین راه مقابله با پشه ها
نصب توری روی پنجره خانه، کم دردسر ترین راه مقابله با پشه هاست. پشه بند که در قدیم رایج بود و امروزه کمتر دیده می شود ، یک راه حل مناسب برای حفاظت در برابر پشه  در فصل گرم به شمار می رود. برای پشه های معمولی و معمولی توری های با سوراخ دومیلیمتری کافی است. لباس های گشاد که بخش های زیادی از بدن را می پوشاند هم راه بدی نیست. اینطور می توان دستکم از قربانی شدن توسط نیش پشه جلوگیری کرد. پشه ها لباس نازک را مانعی بر سر راه خود نمی بینند و به راحتی خون شما را از روی لباس هم خواهند مکید.
چگونه می توان پشه ها را دور کرد؟
ماده ای به اسم DEET دی‌ای‌ای‌تی به گفته پژوهشگران موثرترین راه برای دور کردن پشه هاست. اما مشکلی که دارد این است که چشم و غشاء مخاطی را تحریک کرده و به آن ها آسیب می رساند. Icaridin در همان حد موثر است اما چشم را تحریک نمی کند. در یک مطالعه جدید که اخیرا انجام شده استفاده از قرص پشه کش، به عنوان یک راه حل موثر شناخته شده اما مساله بر سر این است که این داروها در محیط هایی که کودکان و نوزادان خوابیده اند توصیه نمی شود.
چه چیزهایی به دفع پشه ها کمک نمی کند؟
استفاده از برخی روغن ها برای مصون ماندن از نیش حشرات گاهی نه تنها هیچ کمکی نمی کند بلکه ممکن است به واکنش های آلرژیک نیز منجر شود. استفاده از روش های  خانگی مانند گوجه فرنگی یا ریحان و فرنجمشک نیز ممکن است اثر به خصوصی نداشته باشند. اساسا در اثر بخشی درخت نان، کافور، کارواکرول، روغن کرچک، کرفس، دارچین، رازیانه، سیر، اسطوخودوس، علف لیمو، مرزنگوش، اسید اولئیک، پونه ، نعنای فلفلی، گل حشره‌کش، رومارن،روغن درخت چای و آویشن در دفع حشرات تردید فراوان وجود دارد و برای اثبات اینکه هر کدام از این روش ها واقعا به دفع حشرات کمک می کند یا نه ، باید مطالعات مستقل انجام شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست