آخرین اخبار

بررسی نقشه راه کلان داده ها (Big Data) در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا،پروژه “تدوین نقشه راه کلان داده ها” در راستای اجرای سند راهبردی برنامه ششم توسعه کشور و در جهت تحقق هدف کمی “رصد، پژوهش و ارتقای دانش داخلی” در حوزه کلان داده ها از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به پژوهشگاه ابلاغ شده که هدف آن شناسایی ابعاد مختلف فناوری کلان داده ها و تدوین نقشه راه و اقدامات اجرایی لازم در مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می باشد تا بتوان بستری مناسب جهت ایجاد و توسعه اکوسیستم فناوری کلان داده ها و بهره گیری از ارزش های پنهان در کلان داده ها در کشور فراهم نمود.
بنا بر این گزارش، این پروژه از چهار فاز اصلی تشکیل شده که فازهای اول و دوم آن به پایان رسیده و فعالیتهای آنها عبارت بودند از تدوین منشور پروژه مطابق استاندارد پژوهشگاه، به تصویب رساندن منشور پروژه توسط نماینده وزارت و شورای پژوهشی، تعیین مفاهیم اساسی کلان داده ها، گونه شناسی کلان داده ها از منظرهای فناوری، کسب و کار، امنیت، سرویسها، کاربردها، استانداردها و قوانین و مقررات، تعیین معماری مرجع و  زنجیره ارزش کلان داده‌ها. هم اکنون پروژه در فاز سوم خود می باشد که به تحلیل محیط و تعیین زیست بوم کسب و کار کلان داده ها و ذینفعان آن در ایران اختصاص دارد.
گفتنی است کلان داده­ها (Big Data) به حجم زیادی از داده­ها اطلاق می­شود که پردازش آنها بوسیله پایگاه داده­های سنتی و ابزارهای پردازش و تحلیل سنتی قابل انجام نیست. از یک جهت ارزش بالقوه نهفته در کلان داده­ها آنقدر بالا است که در دهه آتی می­توان آنرا به مثابه یک چاه جدید نفتی کشف نشده دانست؛ لذا، امروزه داده ها به عنوان یک دارائی ملی شناخته می شوند. همچنین تحلیل و استفاده از داده ها به عنوان یک عامل کلیدی برای رقابت و رشد برای کلیه شرکت ها تبدیل شده و می تواند موجب مزیت رقابتی در اشتغال زائی، رونق کسب و کار، نوآوری و اثرات مثبت اجتماعی باشد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست