پزشکی و سلامت

۷ نمونه از عجیب ترین بیماریها

نوشته شده توسط فاطمه مهدی پور

هشدار: این مطلب حاوی تصاویر دلخراش می باشد.

برخی بیماریها به قدری عجیب و باورنکردنی هستند که انگار به داستان‌های خیالی یا فیلم‌های تخیلی تعلق دارند. اما متاسفانه این بیماری ها کاملا واقعی بوده و افراد زیادی را در سرتاسر دنیا درگیر کرده است.

هرزه خواری

پیکا یا هرزه خواری
پیکا نام خود را از واژه یونانی pica به معنای «کلاغ زاغی» و در قیاس با رفتار دزدمآبانه این پرنده گرفته است. پیکا یا هرزه خواری نوعی اختلال در رفتارهای غذایی است که به واسطه مصرف هر ماده غیرغذایی بروز می‌کند.معده یک فرد مبتلا به اختلال پیکا شبیه بازار مکاره‌ای است که در آن خاک،کلوخ، شن،کاغذ،پلاستیک، اشیاء کوچک و هر چیزی که ارزش خوراکی ندارد پیدا می‌شود. این بیماری با توجه به آنچه بیمار می‌بلعد آسیبهای جبران‌ناپذیری به عملکرد دستگاه گوارش وارد کرده و حتی باعث کما و یا مرگ فرد می‌شود.

maladie7

هایپرتریکوز
هایپرتریکوز از دو واژه یونانی hyper به معنای افراطی و trikhos به معنای موی زاید تشکیل شده است. در واقع هایپرتریکوز به معنای رشد غیرعادی و بیش از حد موی زاید در برخی قسمتها یا تمام بدن است. این مشکل از اختلال هورمونی ناشی می‌شود و یا جنبه ژنتیکی دارد.نخستین علائم پرمویی از کودکی آغاز شده و در بیست سالگی به اوج خود می‌رسد و فرد را تبدیل به موجودی پشمالو می‌کند.این اختلال تاثیری در طول عمر فرد ندارد اما در عین حال در روند زندگی روزمره وی اختلال ایجاد می‌کند.استفاده از داروهای هورمونی از جمله روشهای کنترل‌کننده هایپرتریکوز محسوب می‌شود.

پوتومانی
پوتومانی یک اختلال روانی است که خود را با مصرف بیش از حد مایعات و بویژه آب نشان می‌دهد.در شرایطی که خیلی از افراد به میزان کافی آب مصرف نمی‌کنند و همواره به مصرف حداقل یک و نیم لیتر آب توصیه می‌شود، مبتلایان به پوتومانی روزانه ۱۰ لیتر و حتی بیشتر آب می‌نوشند.درست است که مصرف آب برای سلامتی مفید است اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث افزایش میزان ادرار، کاهش نمک خون و همچنین اختلالات جدی مغزی مانند اِدم یا ورم مغز شود. این بیماری در مراحل پیشرفته مرگبار است.

۱۳۱۰۱۶۱۳۲۲۵۶_۱_۹۰۰x600

دپرسونالیزاسیون
دپرسونالیزاسیون یا مسخ شخصیت یک اختلال روحی‌-روانی است که در آن فرد احساس غریبگی با خود را دارد.در واقع فرد دچار مسخ شخصیت نوعی تردید و جدافتادگی نسبت به بدن و افکار خود احساس می‌کند.به گونه‌ای که تصور می‌کند خود را از بیرون مشاهده می‌کند.با وجود اینکه فرد نسبت به وضعیت خود آگاه است اما مانند یک بیمار فلج می‌شود و بنابراین نمی‌تواند نسبت با شرایط بوجود آمده مقابله کند. این اختلال بویژه در بین افراد مضطرب،افسرده و معتاد به مواد مخدر(بد تریپ) بروز می‌کند و ممکن است به مدت چند ساعت و در صورت حملات عصبی و اضطراب تا چند روز طول بکشد.

۷۸۰۰۱_۴۷۹

سندرم فیبرودیسپلازی استخوانی شونده
فیبرودیسپلازی استخوانی شونده پیشرونده که به سندرم «مرد سنگی» معروف است یک بیماری نادر محسوب می‌شود که در سرتاسر جهان ۲۵۰۰ نفر به آن مبتلا هستند. در این بیماری بافت‌های عضلانی فرد به تدریج سفت و استخوانی شده تا جایی که به دومین اسکلت تبدیل می‌شوند. در نهایت اسکلت و کل بدن فرد شبیه به سنگ می‌شود. تاکنون برای این بیماری درمانی یافت نشده است و مبتلایان محکوم به مرگ هستند.امید به زندگی این افراد ۴۰ سال تخمین زده شده است.

tree-man1_1372298a

اپیدرمودیسپلازی وروسیفرمیس
اپیدرمودیسپلازی وروسیفرمیس(epidermodysplasie verruciforme) که EV نامیده می‌شود و در زبان عام به «سندرم مرد درختی» معروف است یک عفونت قارچی با پاپیلوویروس انسانی است و به وسطه زخمهای پوستی برجسته شبیه به زگیل‌های بزرگ و پوست درخت خود را بروز می‌دهد.این بیماری ژنتیکی نادر از کودکی بروز می‌کند و با قرار گرفتن در معرض آفتاب نیز به سرعت منتشر می‌شود. ۳۰ تا ۶۰ درصد بیماران نیز در سنین ۴۰ تا ۵۰ به سرطان پوست مبتلا می‌شوند. هم اکنون در جهان ۲۰۰ مورد مبتلا به سندرم مرد درختی شناسایی شده است. متاسفانه درمانی برای این بیماری یافت نشده است و به نظر میرسد مراقبت از بدن در برابر اشعه های آفتاب روش پیشگیری مناسبی از بروز و انتشار این بیماری باشد.

۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱

سندرم اگزودرما پیگمانتازوم
سندرم اگزرودرما پیگمنتوزوم(xeroderma pigmentosum) که XP یا بیماری خوناشام نیز نامیده می‌شود یک یبیماری ژنتیکی نادر است که به واسطه حساسیت بیش از اندازه نسبت به اشعه‌های ماورای بنفش بروز می‌کند.این بیماری از نخستین ماههای تولد بروز و دختران و پسران را به یک اندازه درگیر می‌کند.اصلی‌ترین علائم این بیماری ظاهر شدن قرمزی‌های شدید روی پوست بعد از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. پوست مبتلایان به XP معمولا بسیار خشک و نازک است. لکه‌های زیادی از نوع لکه‌های قهوه‌ای و قرمز روی صورت و گردن این افراد ظاهر می‌شود. این علائم در واقع مربوط به زخمهای پیش سرطانی است که اگر درمان نشوند به سرطان پوست تبدیل خواهند شد. عدم محافظت پوست در افراد مبتلا به XP میزان بروز تومورهای پوستی را در مقایسه با دیگران ۴ هزار برابر بیشتر می‌کند.

درباره نویسنده

فاطمه مهدی پور

۱ دیدگاه

  • مطالب جالب و دیندنی بود. اگر به صورت خیلی دقیق تر به بیماریهای دیگر هم پرداخته شود خیلی بهتر است. بسیاری از بیماری ها را جامعه نمی داند و اگر ان ها هم مثل این گونه مطلب گفته شود خیلی خوبه. به هر صورت از بابت مطالب ارزشمند مرسی.

دیدگاه شما چیست