آخرین اخبار

ساخت دستگاه تشخیص خوردگی پره بالگرد در ایران

نوشته شده توسط تیم رصد

به گزارش پایگاه خبری علمنا، پژوهشگران ایرانی با تکیه بر دانش بومی موفق به طراحی و ساخت نخستین دستگاه بازرسی غیرمخرب برای تشخیص خوردگی در پره بالگرد شدند.
پژوهشگران ایرانی با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی، پس از تحقیقات و آزمایشات متعدد، موفق به ساخت دستگاهی شدند که با بررسی پره های بالگرد، خوردگی احتمالی را گزارش می کند و پیش از بروز مشکل جدی ناشی از این خوردگی، فرصت رفع این مشکل را در اختیار کاربر قرار می دهد.
این پژوهشگران بار دیگر ظرفیت های داخلی کشور را اثبات کرده و نشان دادند با تکیه بر دانش بومی و حمایت اصولی، می توان توانمندی های صنعت کشور را روز به روز بالاتر برده و از واردات دانشی بی نیاز کرد.
خوردگی، به معنای تخریب یا فاسد شدن یک ماده در اثر واکنش با محیطی که در آن قرار دارد، است، که از جمله مهم‌ترین عوامل تخریب، تجهیزات صنعتی و خانگی است که هزینه‌های سرسام‌آوری به همه صنایع تحمیل می کند.
برای نمونه پس از تحقیقی که در سال ۲۰۰۲ در آمریکا صورت گرفت، مشخص شد که خوردگی، سالانه ۳۰۰ میلیارد دلار معادل ۳.۲ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور به صنایع خسارت وارد می کند که آمار بالای این خسارت نشان از اهمیت فوق العاده زیاد تشخیص سریع خوردگی می دهد.
صنعت هوایی نیز از این آفت، مصون نیست و عدم تشخیص سریع خوردگی می تواند خسارت های مالی و حتی جانی زیادی را به بار آورد. در سال ۱۹۹۲ سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ در هلند موجب کشته شدن ۴۰۰ نفر در داخل هواپیما و ۵۰ نفر بر روی زمین شد که بررسی ها، علت حادثه را جدا شدن موتورهای ۳ و ۴ هواپیما به دلیل خستگی خوردگی مشخص کرد.

درباره نویسنده

تیم رصد

دیدگاه شما چیست