فضا و نجوم

اتصال فضاپیمای باری پروگرس به ایستگاه فضایی بین‌المللی

نوشته شده توسط مریم فخیمی

فضاپیمای باری پروگرس روسیه با ۲٫۵ تن محموله جمعه ۲۶ خرداد ۹۶ به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل این شد. پرتابگر سایوز این فضاپیما را بعدازظهر چهارشنبه ۲۴ خرداد ۹۶ از پایگاه فضایی بایکانور قزاقستان به فضا پرتاب کرد.
فضاپیمای باری پروگرس MS-06 در این پرواز حدود ۲٫۵ تن محموله و تجهیزات موردنیاز فضانوردان را با خود به فضا برد.
این محموله شامل ۱۳۹۲ کیلوگرم ابزارها و تجهیزات آزمایشگاهی، ۸۸۰ کیلوگرم سوخت برای ایستگاه فضایی، ۴۲۰ کیلوگرم آب آشامیدنی، ۴۷ کیلوگرم اکسیژن و هوای تازه برای ایستگاه فضایی بین‌المللی است.
همچنین پروگرس چهار ماهواره کوچک را نیز با خود حمل کرد که در محفظه خارجی آن جاسازی شدند. این ماهواره‌ها طی راهپیمایی فضانوردان در اواخر سال جاری میلادی در فضا رها می‌شوند.
فضاپیمای پروگرس را نمونه بهینه‌سازی‌شده‌ای از پرتابگر سایوز به فضا پرتاب کرد. در این نمونه ظرفیت حمل بار سایوز ۳۰۰ کیلوگرم افزایش یافته است.
تغییرات صورت گرفته در نسخه بهینه‌سازی‌شده شامل بازطراحی مخازن سوخت مرحله سوم و ارتقا کامپیوتر کنترل پرواز آنالوگ به دیجیتال است که در دهه گذشته انجام گرفت.
پرتابگر سایوز در سفری ۹ دقیقه‌ای به مدار زمین، قبل از رهاکردن پروگرس در فضا، در آسمان ابری اوج گرفت. پروگرس دقایقی بعد از جداشدن از مرحله سوم سایوز، صفحات خورشیدی را برای تولید نیرو باز کرد. آنتن ناوبری آن نیز برای رهگیری ایستگاه فضایی بین‌المللی فعال شد.
براساس برنامه فضاپیمای پروگرس اواخر پاییز امسال از ایستگاه فضایی بین‌المللی جدا شده و با ورود به اتمسفر زمین بر فراز اقیانوس آرام جنوبی نابود می‌شود.

درباره نویسنده

مریم فخیمی

دیدگاه شما چیست