فناوری

فایرفاکس بالاخره سریع‌ترین مرورگرش را معرفی کرد

نوشته شده توسط سعید بهمنی

تیم تولیدکننده مرورگر اپن سرس فایرفاکس بالاخره پس از زمان انتظار زیادی، طبق قولی که داده بود اقدام به طراحی و معرفی نسخه‌ای بسیار سریع همراه با کمترین ایرادات ممکن کرد.

نسخه ۵۴ این مرورگر قدیمی، برای اولین بار از فناوری پردازش چندگانه بهره می‌برد که پیش از این در مرورگرهای کروم، سافاری، اج و دیگر مرورگرها استفاده می‌شده است.

هم اکنون تب های باز شده و در حال اجرای در فایرفاکس بسیار سنگین بوده و وب سایت‌هایی که دارای ساختار پیچیده ای هستند تحت تأثیر کمتری نسبت به تب های دیگر هستند. در نسخه جدید صفحات وب بهتر از ویندوز، مک و دستگاه‌های موبایل باز می‌شود.

یکی از مسئولین اجرای نسخه جدید می‌گوید: با ریلیز نسخه جدید، فایرفاکس از ۴ فرایند پردازشی برای اجرای صفحات وب در کنار صفحات باز دیگر بهره می‌برد. با جداسازی تب های فعال در کنار جداسازی فرآیند در حال اجرا، ما کاری کرده‌ایم که این برنامه از سخت افزار سیستم شما بهترین استفاده را ببرد، به همین دلیل فایرفاکس می‌تواند صفحات وب بیشتری را به شما تحویل دهد، آن‌هم با کمترین زمان انتظار!

پیش از آنکه مرورگر کروم در سال ۲۰۱۱ توسط گوگل معرفی شود، فایرفاکس دومین مرورگر محبوب و پر استفاده پس از اینترنت اکسپلورر محسوب می‌شد! پس از آن رویداد، فناوری پشت فایرفاکس از دیگر رقبا عقب افتاد و در سال ۲۰۱۵ نسخه ۶۴ بیتی معرفی شد و از آن زمان تاکنون فایرفاکس با بهره‌گیری از فناوری تک پردازشی در اختیار کاربران قرار داشته است.

همان‌طور که گفتیم، پیش از معرفی این نسخه فایرفاکس، مرورگرها کروم، سافاری و دیگر مرورگرهای فعال، از معماری ۶۴ بیتی و فناوری پردازش چندگانه بهره می‌برند.

آقای ریان پولاک در موزیلا در مورد نسخه جدید می‌گوید: علاوه بر این که در نسخه جدید فایرفاکس صفحات وب بهتر و با سرعت بیشتری باز خواهند شد، نسخه ۵۴ باید با محدودیت حافظه کمتری بر روی کامپیوترها نیز اجرا شود. در یک زمان مشابه، فایرفاکس میزان حافظه کمتری از سیستم شما را اشغال کرده و دیگر تأثیری بر سرعت سیستم شما نخواهد داشت، اتفاقی که هم اکنون گاهی اوقات توسط کروم رخ داده و باعث کندی سیستم می‌شود.

دلیل این اتفاق این است که فرایند پردازش چندگانه استفاده شده در فایرفاکس با سیستم کروم متفاوت بوده و سعی می‌کند تا بین سرعت سیستم شما و استفاده از حافظه موجود در جهت باز کردن صفحات وب تعادل لازم را ایجاد سازد.

یکی دیگر از مدیران این پروژه اضافه می‌کند که هم اکنون فایرفاکس به‌طور قابل توجهی نسبت به سایر مرورگرها بر روی ویندوز ۱۰، لینوکس و مک از رم کمتری استفاده می‌کند. البته طبیعی است که این نسخه بدون اشکال نبوده و به زودی با رفع تمامی آنها برای تمامی پلتفرم‌های موجود مثل ویندوز، مک، اندروید، ios و لینوکس عرضه خواهد شد.

فایرفاکس هم اکنون در رقابت بین مرورگرهای فعال پس از گوگل کروم و اینترنت اکسپلورر در جایگاه سوم قرار گرفته است؛ اما باید پذیرفت که فایرفاکس حداقل از مرورگری چون Edge بسیار بهتر است. در واقع با عرضه نسخه نهایی فایرفاکس، شاید کاربرانی که به‌طور اجبار از اینترنت اکسپلورر استفاده می‌کنند، به راحتی بتوانند سراغ مرورگری بهتری رفته و دیگر مجبور نباشند برای باز کردن هر تب، شاهد از دست رفتن صدها مگابایت از اینترنت خود باشند.

نظر شما چیست؟ آیا شما هنوز هم از اینترنت اکسپلورر استفاده می‌کنید یا مدت‌هاست که مشتری دائم گروم و فایرفاکس هستید؟

درباره نویسنده

سعید بهمنی

دیدگاه شما چیست