طبیعت و محیط زیست

پارک ها و فضاهای سبز تاریخی شهر روم

نوشته شده توسط فرناز حیدری

ویلای دوریا پام فیلی:
یکی از بزرگترین باغ های شهر روم است که در بلندای تپه جیانی کولو ساخته شده. این مجموعه را به نام «ریه سبز» شهر نیز می شناسند زیرا زمانی که مه غلیظی از دود و آلودگی شهر را در بر می گیرد، فضای سبز وسیع آن می تواند به عنوان روزنه امیدی تلقی شود. این ویلا با مسیر سبزی به طول ۱٫۸ کیلومتر ، فضای ایده آلی برای دوستداران محیط زیست و ورزشکاران است. در تعطیلات آخر هفته نیز اغلب مملو از جمعیت می باشد. ویلای دوریا پام فیلی در هر فصلی از سال برای پیاده روی، دویدن و دوچرخه سواری مناسب است. سکنه از فضای سبز آن به عنوان مکان ایده آلی برای پیک نیک نام می برند. این ویلا همچون سایر پارک های شهر در گذشته جزء ییلاق های طبقه اشراف بوده اما چندی است که در فهرست اموال مجلس روم به ثبت رسیده. ویلای پام فیلی تنها شامل فضای سبز نیست بلکه از نظر تاریخی و هنری نیز حاوی آثار ارزشمندی است. می توان اینطور بیان کرد که پل خمیده زیبایی که بر روی خیابان معروف و پرتردد المپیکا ساخته شده ، رابط میان جاذبه های تاریخی و جاذبه های زیست محیطی است. در جبهه شرقی روح باستانی و تاریخی ویلا را می توان جستجو کرد. مجسمه ها، فواره ها و مناظر سبز این قسمت جلوه خاصی دارند، در حالی که در سمت غرب جلوه های طبیعی و پوشش گیاهی منحصربفرد ویلا رخ می نمایند.

تصویر اصلی این مطلب متعلق به ویلای دوریا پام فیلی می باشد.

ویلای شیاررا:
کمی پایین تر از تپه جیانی کولو، ویلایی کوچک و نسبتاً گمنام به نام شیاررا وجود دارد که ورودی اش از خیابان کالاندرللی است. ویلای شیاررا در محوطه مخصوصی به نام باغ های قیصریه ساخته شده. زمین ویلا پس از آنکه چندین نسل دست به دست گشته در نهایت توسط یک دیپلمات به نام جورج ورث خریداری شده. وضعیت کنونی حاصل تغییراتی است که وی در این باغ اعمال کرده. در عصر روم باستان این مکان معبد یکی از الهه های اساطیری یونان باستان به نام نیمف (الهه کوچک طبیعت) بوده است. فضای باز وسیع و فواره های متعددی که در جای جای ویلا به چشم می خورند ، محیطی ایده آل برای بازی کودکان را فراهم ساخته . تندیس های موجود در این پارک کوچک، اغلب نمادی از افسانه های دوره باستان می باشند. این ویلا محیط آرامی برای قدم زدن و مطالعه است. به علاوه ابعاد کوچک فضا سبب می شود که پیدا کردن مسیر کار چندان دشواری نباشد.

shir

باغ گیاهشناسی روم:
باغ گیاهشناسی روم در سال ۱۸۸۳ میلادی تاسیس شد، اما در حقیقت قدمت آن به دوره رنسانس می رسد. در آن زمان باغ هایی نظیر این باغ اشرافی، محدوده شهر روم را مشخص می کردند. حتی روایت های زیادی نیز وجود دارد مبنی بر آنکه در دوره پاپ نیکولو سوم (۱۲۷۷-۱۲۸۰میلادی) این مجموعه در اوج شکوفایی بوده. پاپ الساندرو هفتم در سال ۱۶۶۰ میلادی ولخرجی های زیادی در آن انجام داد و بعدها نیز این روند کم و بیش ادامه پیدا کرد. در فاصله سال های ۱۶۵۹ تا ۱۶۸۹ میلادی باغ را برای سکونت در اختیار ملکه کریستینا از کشور سوئد گذاشتند. اما هم اکنون باغ گیاهشناسی روم تحت مدیریت دانشگاه ساپینزا می باشد و در آن بیشتر از ۳۰۰۰ گونه گیاهی وجود دارد که تنها ۳۰۰ گونه آنها مصرف دارویی و پزشکی دارند . در این باغ حتی جلوه های کم نظیری از باغ های ژاپنی و درختزارهای بامبو نیز طراحی و ساخته شده . به استثنای ماه آگوست (مرداد ماه) که زمان تعطیلی این مجموعه است در روزهای سه شنبه تا شنبه بازدید از آن امکان پذیر است.

bagh

سیرک ماسسیمو:
با گردش مختصری در اطراف رودخانه تیبر یگانه آبراه شهر روم، می توان سیرک مشهوری به نام ماسسیمو را پیدا کرد. این سیرک در واقع یک میدان اسب دوانی قدیمی در شهر روم بوده که امروزه محبوبیت خود را خصوصاً در میان قشر جوان حفظ کرده . سیرک ماسسیمو اولین و بزرگترین استادیوم در شهر روم باستان بوده. برآوردها حاکی از آن است که این مجموعه ظرفیت پذیرش حدوداً ۱۵۰ هزار تماشاگر را داشته. درختان کمی در این محدوده به چشم می خورد و در تابستان ها منظره آن بیشتر شبیه یک علفزار طلایی رنگ است اما با این وجود از دیدگاه ساکنان شهر مشاهده طلوع و غروب آفتاب در آن بسیار لذت بخش می باشد.

sirk

ویلای چلی مونتانا:
ویلای چلی مونتانا که یک پارک عمومی در شهر روم است، فاصله کمی با سیرک ماسسیمو دارد. در قرن ۱۶ میلادی خانواده ای به نام ماتتئی آن را از باغ به صورت مجموعه ای ویلایی مبدل ساختند. سنگهای مرمر موجود در این پارک میراثی از این خاندان هستند که کماکان در برخی از مسیرهای پارک به چشم می خورند. پارک چلی مونتانا دو ورودی دارد اما ورودی اصلی آن از میدان معروف ناویچللا است. بنای اصلی ویلا هم اکنون تحت اختیار جامعه علوم جغرافیایی ایتالیا قرار دارد . در اطراف مرزهای فعلی پارک نیز می توان مناظری از باغ های قدیمی شهر روم را مشاهده کرد. این ویلا به دلیل برگزاری نمایشگاه های هنری شهرت دارد اما بیشتر از همه اینها یک مکان تفریحی برای سکنه و توریست ها محسوب می شود.

chelimonta

ویلای بورگسه:
با یک پیاده روی کوتاه از میدان اسپانیا یا میدان پوپولو (میدان ملت) می توان به مجموعه فضای سبز ویلای بورگسه رسید. ویلای بورگسه بزرگترین پارک عمومی شهر روم است . علیرغم موزه ای که در ساختمان اصلی وجود دارد، خود باغ نیز به تنهایی ارزش دیدن را دارد. امکان اجاره دوچرخه، ارابه ها و حتی قایقهای پدالی آن را به مکان تفریحی جالبی مبدل ساخته. جادههای این مجموعه اغلب شلوغ هستند. اتوبوس های برقی و دوچرخهسواران در اغلب مسیرها به چشم می خورند. همین مساله تاحدودی برای کودکان خطرآفرین است. در حال حاضر زمینی به مساحت ۲۰۰ جریب در قلب شهر روم تنها به این مجموعه اختصاص دارد. (هر جریب معادل ۰٫۴۰۵ هکتار است) بازدیدکنندگان این پارک در دره مشهور پلاتانی از خانه سینما گرفته تا موزه بورگسه و در نهایت تا خیابان مشجر اوچلایرا، شاهد یکی از مناظر شهری قرن ۱۷ میلادی هستند که تاکنون به خوبی حفاظت شده است. قدمت برخی از درختان چنار این پارک به قرن ۱۷ میلادی برمی گردد. این درختان با نام علمی (Platanus orientalis) بیش از ۴۰۰ سال پیش از شرق به شهر باستانی روم آورده شده و توسط باغبانی به نام دومنیکو ساوینی باغبان کاردینال کافارللی بورگسه کاشته شده اند. معماران و طراحان فضای سبز در این مجموعه تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا طراحی کل مجموعه از بنای اصلی گرفته تا فضای سبز با یکدیگر همخوانی داشته باشد. حاصل کار آنها در حال حاضر در معرض دید عموم بازدیدکنندگان قرار دارد.

vila-bor

درباره نویسنده

فرناز حیدری

فرناز حیدری کارشناس ارشد مهندسی محیط زیست است. او درباره‌ تازه ترین روش‌های مطالعه بر روی گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی، فناوری‌های نوین زیست‌محیطی و راهکارهای علمی مبارزه با تهدیدات زیست‌محیطی می‌نویسد.

دیدگاه شما چیست