اخبار فناوری

ساخت باتری از زباله

نوشته شده توسط خشایار مریدپور

تلاش مستمر دانشمندان برای دست‌یابی به منابع جدیدی انرژی تجدیدپذیر باعث توسعه انواع مختلفی از باتری در این سال‌ها شده‌است. اما شاید عجیب‌ترین مواد اولیه‌ای که تا کنون برای این منظور استفاده شده زباله یا همان طلای کثیف باشد. محققان جدیدا موفق به تولید باتری از پتاسیسم و زباله شده‌اند. دانشمندان برای این منظور از یک محلول فروسیانید پتاسیم – که در تولید کود‌های شیمیایی هم به کار می‌رود – استفاده کردند تا یون‌های یک شبکه فولادی زنگ‌زده بازیافتی را از آن جدا کنند. این یون‌ها از جمله یون‌های آهن و نیکل، با سایر یون‌های موجود در محلول ترکیب شده و یک ترکیب نمکی تولید می‌کنند.

این ترکیب نمکی به به شبکه فولادی آویخته و نانومکعب‌هایی را تشکیل می‌دهند که قابلیت ذخیره‌سازی و رهاکردن یون‌های پتاسیم را دارند. حرکت این یون‌های پتاسیم قابلیت رسانایی الکتریکی ایجاد می‌کنند که با افزودن یک لایه گرافیت اکسید‌شده تقویت می‌شود. تا کنون باتری‌های لیتیومی اصلی‌ترین گزینه دردسترس برای منابع ذخیره‌انرژی تجدیدپذیر بوده‌اند، اما لیتیوم بسیار گران است و میزان استخراج سالیانه آن محدود است. بخصوص که با پاگرفتن فناوری خودروهای تمام‌الکتریکی بازار عرضه لیتیوم هم بسیار رقابتی‌تر خواهد‌شد.

همچنین این باتری‌ها بسیار اشتعال‌پذیر هستند و از این نظر هم سابقه چندان درخشانی ندارند. باتری‌های سدیم یون به عنوان یک جایگزین احتمالی مطرح هستند، چرا که پتاسیم ارزان و فراوان است، که باعث پایین آمدن قابل‌توجه هزینه‌های تولید و ساخت این گونه از باتری‌ها می‌شود. البته این باتری تولیدی تنها یک اثبات‌گر مفهومی تحقیقاتی است، اما مشخصات فنی‌ قابل توجهی دارد. از جمله این باتری ظرفیت و ولتاژ خروجی بالایی دارد و کیفیت‌ آن در اثر چرخه‌های شارژ و تخلیه کمتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد. همچنین استفاده از مواد بازیافتی به عنوان ماده اولیه اصلی ای باتری آن را تبدیل به یک گزینه بسیار جذاب از نظر سازگاری با استانداردهای سخت‌گیرانه زیست‌محیطی آینده خواهد کرد.

درباره نویسنده

خشایار مریدپور

دیدگاه شما چیست