فناوری کاشی

داستان دوربین‌دار شدن گوشی‌ها

نوشته شده توسط خشایار مریدپور

اولین عکس گرفته‌شده با یک گوشی موبایل دقیقا بیست سال پیش گرفته شد و باعث افزوده شدن دوربین‌های دیجیتال به گوشی‌ها در یکی دو سال بعد شد. تولد عکس‌برداری دیجیتال با گوشی‌های هوشمند  دقیقا مصادف با تولد دختر مخترع این فناوری است که می‌خواست عکس‌‌های دختر تازه متولد‌شده خود را از همان بیمارستان برای دوستان و آشنایان خود بفرستد. درواقع همه ما باید برای عکس‌هایی که با گوشی‌های خود می‌گیریم از فیلیپ کان تشکر کنیم. ۲۱ خرداد بیستمین سالگرد اولین تصویر ثبت‌شده با گوشی‌های هوشمند است که شامل دستکاری یک دوربین دیجیتال Casio QV-10، یک گوشی موتورولا Startac، یک لپ‌تاپ و یک کلاف از انواع کابل‌های مختلف می‌شد. تمام این کارها برای این بود که فیلیپ کان بتواند عکس‌های دختر تازه متولد‌شده خود را تنها ۱۵ دقیقه پس از تولدش ارسال کند.
کان در همان دوران مشغول آزمایش و کار برروی یک سرور وب بود که می‌توانست از طریق نوتیفیکشن‌های ایمیل عکس و متن را ارسال کند. خود کان درباره این موضوع در پست وبلاگی که به همین مناسبت منتشر کرده می‌گوید: به یاد داشته باشید که در آن دوران اینترنت هنوز در مراحل کودکی خود بود و هیچ‌کدام از سرویس‌های کنونی وجود نداشت. معماری سروری که طراحی و عملیاتی کرده بودم را می‌توان درواقع اساس تمام شبکه‌های اجتماعی کنونی دانست؛ یک بار فایل را ذخیره می‌کردید، نوتیفیکیشن‌های مربوطه را ارسال کرده و به سایر کاربران اجازه می‌داد در صورت نیاز به محتوی لینک داده یا درباره آن اضهارنظر کنند.
این زیرساخت زمانی که دختر کان به دنیا آمد عملیاتی شده بود، اما هنوز کان راهی برای اتصال دوربین دیجیتال به لپ‌تاپ پیدا نکرده بود. وقتی دکترها به آن‌ها گفتند که تا زمان به دنیا آمدن بچه هنوز کمی زمان باقی است، این پدر آینده و پدر عکاسی با دوربین دیجیتال سریع به ماشین خود رفت و با تغییر دادن یک کیت بی‌سیم StarTac موتورولا موفق به برقراری ارتباط بین دوربین و کامپیوتر خود قبل از به دنیا آمدن دخترشان شد. این عکس که رزولوشن آن تنها ۳۲۰x240 پیکسل بود، فقط ۱۵ دقیقه بعد از تولد سوفی کوچولو برای ۲۰۰۰ نفر ارسال شد.

philippe-kahn-first-camera-phone-picture

عکسی که کان از دخترش توسط تلفن اصلاحی خود گرفته بود

درباره نویسنده

خشایار مریدپور

۱ دیدگاه

دیدگاه شما چیست