فضا و نجوم

پرتابگر فالکون ۹ فضاپیمای مرموز آمریکایی را به فضا پرتاب می‌کند

نوشته شده توسط متین میررمضانی

یک ماه پس از فرود مینی شاتل نظامی ایکس ۳۷٫بی در مرکز فضایی کندی، نیروی هوایی ایالات متحده اعلام کرد در ماموریت بعدی پرتابگر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس این فضاپیما را به فضا پرتاب می‌کند.
این قرارداد را برای نخستین‌بار سرپرست نیروی هوایی هتر ویلسون در کمیسیون نیروهای مسلح سنای آمریکا مطرح کرد. وی روز سه‌شنبه در جلسه این کمیسیون از انجام پنجمین ماموریت فضاپیمای نظامی ایکس ۳۷٫بی در مرداد امسال خبر داد.
ایکس ۳۷٫بی فضاپیمای چندبار مصرف نظامی است که واحد دریم وورکس شرکت بویینگ آن را ساخته و ابعاد آن یک چهارم یک شاتل فضایی است. بال‌های این فضاپیما ۴٫۵ متر و طول آن ۹ متر است. این وسیله ۵ تنی در فاصله‌ای بین ۳۲۰ تا ۴۰۰ کیلومتری زمین پرواز می‌کند.
نیروی هوایی آمریکا ۲ نمونه از فضاپیمای ایکس ۳۷٫بی را در اختیار دارد. این فضاپیماها در ۴ پرواز خود در مجموع ۲۰۸۵ روز در فضا بودند.
فضاپیمای ایکس ۳۷٫بی با پرتابگر به مدار زمین ارسال شده و پس از تزریق در مدار زمین، صفحات خورشیدی خود را باز می‌کند.
ایکس ۳۷٫بی پس از پایان ماموریت خود با کاهش ارتفاع وارد جو زمین شده و سپس همانند یک هواپیما در باند زمینی فرود می‌آید.
این فضاپیما در ۴ ماموریت گذشته خود به وسیله پرتابگر اطلس-۵ به فضا پرتاب می‌ّشد و در هر پرواز مدت ماموریت این فضاپیما افزایش یافته است.

spacex-falcon9-iridium-next-launchpad-moon

فالکون – ۹ پرتابگر حامل فضاپیمای ایکس ۳۷٫بی است.

آخرین ماموریت این فضاپیما ۱۷ اردیبهشت با فرود در باند سابق شاتل فضایی در مرکز فضایی کندی پس از ۷۱۸ روز پایان یافت. در حالی که در ۳ ماموریت قبلی ایکس ۳۷٫بی در پایگاه نظامی وندنبرگ کالیفرنیا فرود می‌آمدند. اما به تازگی بویینگ و نیروی هوایی آمریکا تصمیم گرفتند روند آماده‌سازی، پرتاب و فرود فضاپیما را به مرکز فضایی کندی انتقال دهند.
ماموریت این فضاپیما کاملا محرمانه است. تنها اطلاعات اعلام شده در مورد ماموریت این فضاپیما حمل  آزمایش‌گرهای الکترونیکی و گرمایشی است و جزییات بیشتری از آن در اختیار قرار ندارد.
نیروی هوایی انتظار دارد با ارسال این فضاپیما توسط موشک فالکون سازگاری این فضاپیما را با پرتابگرهای مختلف بررسی و از این امکان اطمینان حاصل کند.

درباره نویسنده

متین میررمضانی

دیدگاه شما چیست