آخرین اخبار

حمایت از دانشگاه فنی و حرفه ای و ایجاد مشاغل جدید

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

علمنا -ملیحه محمودخواه- دکتر ناصر شمس در نشست خبری که صبح دیروز در سازمان مرکزی دانشگاه فنی و حرفه ای برگزار شد گزارشی از فعالیت این دانشگاه ارائه داد و گفت: تا سال ۹۰ این مراکز زیر نظر آموزش و پرورش بوده و انتقال آن به وزارت علوم تحول بزرگی ایجاد کرده است.
وی با اشاره به وجود ۱۷۲ مرکز دانشگاهی فنی و حرفه ای در کشور تصریح کرد: شورای راهبردی با هدف نهایی کردن برنامه ها و اهداف دانشگاه شکل گرفته است و اهداف آن در سه دوره کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تعریف شده است و برای آن کارگروههای تعریف کرده ایم و امیدواریم برنامه راهبردی دانشگاه قبل از مهر ماه شروع شود و در سال جدید تحصیلی قابل اجرا باشد.
شمس به ایجاد شغل به عنوان یکی از مهمترین اهداف دانشگاه فنی و حرفه ای اشاره کرد و گفت: در حالی در کشور ما ۲ هزار شغل تعریف شده است که در خارج از کشور این تعداد به ۱۵ هزار شغل رسیده است و این ظرفیت نیز در دانشگاه فنی و حرفه ای وجود دارد که با برنامه های مدون و در طول چند سال صدها شغل ایجاد کنیم . اما توجه به بخش زیرساخت ها و کمبود امکانات مسائلی است که مغفول مانده است و فرسوده بودن تجهیزات دانشگاه جزو مهمترین مشکلات ما به حساب می آید و به روز کردن این تجهیزات به عنوان نیاز اساسی در این حوزه محسوب می شود . هر چند در دولت جدید بودجه این دانشگاه درصد قابل توجهی افزایش یافته است و بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان به بازسازی و نوسازی تجهیزات اختصاص داده شده است .
سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای به تشکیل ستاد تولید و اشتغال نیز اشاره کرد: تا کنون صدها طرح پژوهشی به این ستاد ارائه شده است که قابلیت تجاری سازی دارند و برای اجرایی شدن آنها نیاز به حمایت داریم.
وی بر توانمندی دانشگاه فنی و حرفه ای تاکید می کند و می گوید: دانشگاه فنی و حرفه ای این ظرفیت و توان را دارد که در بحث تجهیزات و بازسازی به دانشگاههای دیگر کمک کند .وجود ۵ هزار کارگاه در این دانشگاه این زمینه را فراهم می کند که بحث کارورزی دانشجویان دانشگاههای دیگر نیز در این دانشگاه مطرح شود . اما این اتفاق می تواند تحول خوبی در دانشگاه فنی و حرفه ای به وجود بیاورد منوط به آنکه سفارش هایی از سوی دانشگاه ها دیگر به این دانشگاه داده شود.
شمس به عدم استفاده از تجهیزات این دانشگاه اشاره می کند و می گوید : به دلیل عدم ساماندهی درست برای تولیدات دانشجویی از بسیاری از این تولیدات استفاده نشده است و بنا داریم نمایشگاههایی در داخل و خارج از کشور برای ارائه تولیدات فنی و حرفه ای راه اندازی کنیم .
وی به نقش خیرین در دانشگاه فنی و حرفه ای اشاره کرده و می گوید :برنامه های زیادی در این خصوص صورت گرفته است و خیرین می توانند در تولید کارگاه ،تجهیزات کارگاه و ایجاد ظرفیت های جدید کمک دانشگاه باشند و برای آنکه بیشتر از ظرفیت
آنها استفاده شود از خیرین خواسته ایم که میزان مشارکتشان را بالا ببرند و این باعث شده که استقبال در این بخش زیاد شود. .
این مقام مسول در ادامه می گوید : در حال طراحی وبسایت فروش مجازی محصولات دانشگاه فنی و حرفه ای هستیم تا از این طریق هم بتوانیم محصولات این دانشگاه را به فروش برسانیم و هم قسمتی از درآمدهای دانشگاه را با آن مرتفع کنیم .
وی از تدوین دستور العملی برای ثبت مالکیت فکری و اختراعات دانشجویان خبر داد و افزود: در صدد هستیم با ثبت اختراعات دانشجویان برند این دانشگاه را هم راه اندازی کنیم و از مشارکت دانشجویان در طرح ها و تولیدات استفاده کنیم .
شمس از ارائه طرح تکنسین سرباز به وزارت علوم خبر داد و گفت: در این طرح سربازان تکنسین می توانند دوران سربازیشان را در مراکز فنی و حرفه ای سپری کنند و در صورت داشتن تخصص های لازم پس از دوران سربازی در این مراکز مشغول به کار می شوند در حال حاضر این طرح در حال بررسی است وستاد فرماندهی کل با آن موافقت کرده است قرار است سهمیه ای برای آن در این دانشگاه در نظر گرفته شود تا دانشجویان در قالب این طرح در این کارگاهها به فعالیت بپردازند و امیدواریم تا تابستان امسال این طرح نهایی شود .
بحث تبادل دانشجو از جمله مواردی بود که شمس به آن اشاره کرده و می گوید: در این زمینه برنامه هایی اجرا شده است و نمایشگاههایی برگزار شده است و درصدد هستیم که برای این دوره های آموزشی افرادی را از خارج از کشور دعوت کنیم و به همین منظور نیز با کشورهای آلمان ،فرانسه، تاجیکستان و عراق همکاری داشته ایم و به دنبال جذب دانشجوی خارجی بوده ایم و در همین راستا نیز ده دانشجوی آلمانی نیز از مدتی پیش جذب این دانشگاه شده اند و تحصیلات خود را در دانشگاه فنی و حرفه ای دانشکده شریعتی آغاز کرده اند.
این مقام مسول در ادامه تجمیع دانشگاه فنی و حرفه ای و دانشگاه جامع علمی و کاربردی اشاره می کند و می گوید :بحث تجمیع این دو دانشگاه از مدتی پیش مطرح بوده است و آن نیز در سند آمایش آموزش عالی در حال بررسی است . اما بیشتر به دنبال این هستیم که راههای ارتباط و همپوشانی و کمک این دو دانشگاه را پیدا کنیم و راهی برای همکاری این دو دانشگاه پیدا کنیم .

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست