پزشکی و سلامت

استفاده از شربت ضدسرفه برای مقابله با سکته مغزی

نوشته شده توسط فاطمه مهدی پور

دومین عامل مرگ و میر جهان سکته مغزی است. محققان امیدوارند بتوانند این مشکل فلج کننده را با کمک مولکولی که در شربت سینه وجود دارد درمان کنند. این مولکول که برای درمان برونشیت استفاده می‌شود می‌تواند باعث کاهش لخته‌های ایجاد شده در عروق منتهی به مغز شود. لخته‌هایی که عامل ۸۰ درصد سکته‌های مغزی محسوب می‌شوند.
محققان موسسه ملی سلامت و تحقیقات پزشکی فرانسه(Inserm)بررسی‌های زیادی روی مولکولی به نامN-acétylcystéine (NAC) انجام دادند. این مولکول برای تسهیل خروج ترشحات برونشی استفاده می‌شود و مورد مصرف شناخته شده آن برای شکست اتصالات بین پروتئین‌های مختلف موسین است. این پروتئین‌ها به هم وصل شده و موکوس را که عامل برونشیت است تشکیل می‌دهند. با مصرف این مولکول توده‌های بزرگ موسین به تکه‌های ریزتر تجزیه شده و به راحتی دفع می‌شوند. محققان فرانسوی بر آن شدند تا فرضیه تاثیر مولکول NAC در تجزیه توده های پروتئینی دیگر را نیز بررسی کنند.

تخریب لخته خونی
این پژوهش در گام اول در شرایط آزمایشگاهی انجام و سپس چندین‌بار روی موشهای دچار سکته مغزی تکرار شد.محققان برای بررسی لخته‌ها نمونه‌های خونی را مورد بررسی قرار داده و مشاهده کردند که می‌توان گردش خون مغزی را احیا کرد. محققان به این نتیجه رسیدند که مولکول مورد نظر چسبندگی‌هایی که بین پلاکت‌ها ایجاد و باعث بروز لخته‌های خونی می شوند را نیز از بین می‌برد. در اینصورت مولکول به «فاکتور فون ویلبراند» نیز حمله می‌کند که این پروتئین عامل چسبندگی پلاکت‌ها بوده و بویژه برای انعقاد خون بسیار ضرروی است. برای درمان انسداد عروق، میزان NAC تزریق شده حدود ۱۰۰۰ برابر بیشتر از دوزی است که برای درمان برونشیت استفاده می‌شود. با این حال محققان پیش از این نیز این مولکول را با دوز بالا و بدون خطر در بیمارانی که دچار مسمومیت با داروی «دولیپران»شده بوده‌اند تزریق کرده‌اند. چون NAC خاصیت آنتی اکسیدانی نیز دارد.

کاهش خطر خونریزی مغزی
در حال حاضر،تزریق آمپول یکی از روشهای درمان سکته مغزی ایسکمیک(ناشی از لخته) محسوب می‌شود که به منظور فعال کردن پروتئین حل کننده لخته‌ها استفاده می‌شود. اما متاسفانه در این روش بیمار با خطر بالای خونریزی مواجه است. محققان Inserm ابراز امیدواری کرده‌اند که مولکول NAC چنین پیامدی نداشته باشد. چون در طی بررسی‌ها، محققان موشها را در معرض خونریزی مغزی قرار داده و ثابت کردند که درمان با مولکول NAC باعث انتشار خونریزی نمی‌شود.به عقیده محققان استفاده از مولکول NAC در عین موثر بودن برای کاهش لخته‌های خونی، باعث افزایش خونریزی‌ها نمی‌شود. نتایج این پژوهش در مجلهCirculation  به چاپ رسیده و محققان ابراز امیدواری کرده‌اند که قیمت پایین و ایمنی ظاهری مولکول NAC بتواند دسترسی به درمانهای مربوط به لخته‌های خونی را در کشورهای فقیر افزایش دهد.

درباره نویسنده

فاطمه مهدی پور

دیدگاه شما چیست