پزشکی و سلامت

تاثیر تماشای فیلم‌های مستهجن بر سلامتی جنسی مردان

نوشته شده توسط فاطمه مهدی پور

براساس نتایج پژوهش‌های جدید که اخیرا در کنگره اورولوژی آمریکا ارائه شده است، تماشای افراطی فیلم‌های مستهجن باعث آسیب به سلامت جنسی آقایان بخصوص بروز اختلالات نعوظی در آنها می‌شود.
امروزه پورنوگرافی به طور گسترده و به سادگی در اینترنت قابل دسترسی است.برحسب بررسی‌های انجام شده در یک تحقیق، حدود ۸۰ درصد مردان جوان بین ۱۸ تا ۲۴ سال و کمی بیش از ۴۰ درصد دختران جوان همین رده سنی در طول زندگی خود از یک سایت مستهجن بازدید کرده‌اند. ارقامی که نشان می‌دهد از این پس پورنوگرافی در زندگی جنسی افراد جایگاه مهمی به خود اختصاص خواهد داد. گرچه شاید تماشای یک فیلم آسیبی به فرد نرساند اما تماشای مستمر این قبیل فیلمها معایبی به مراتب بیشتر از مزایای آن دارد. این را دانشمندان در صد و دوازدهمین کنگره سالانه انجمن اورولوژی آمریکا عنوان کرده و گفته‌اند پورنوگرافی حتی می‌تواند زندگی جنسی مردان را نابود کند.

مردان و زنان تماشاکننده فیلم‌های مستهجن
محققان با سرپرستی دکتر Matthew Christman، اورولوژیست مرکز Naval Medical سن دیگوی آمریکا، دو پژوهش موازی را پیش بردند. بررسی‌های نخست روی زنان ۲۰ تا ۴۰ ساله و بررسی‌های دوم روی ۳۰۰ مرد همین رده سنی تمرکز یافت. اکثر شرکت کننده‌ها متاهل و ناهمجنسگرا بودند.
بررسی‌هایی که روی زنها انجام شد نشان داد این افراد تمایل زیادی به تماشای فیلم‌های مستهجن ندارند و حدود ۴۰ درصد آنها مخاطب این قبیل فیلم ها هستند و از این بین یک چهارم کمتر از یکبار در هفته به تماشای این فیلمها می‌نشینند. در عوض، بررسی‌های انجام شده روی مردان نشان داد این افراد بیشترین مخاطبان فیلمهای پورنو هستند. سه چهارم مردان شرکت کننده اعلام کردند که هر هفته حداقل یک بار و حدود ۲۰ درصد آنها هر هفته سه تا چهار بار فیلم مستهجن تماشا می‌کنند. مسئله نگران‌کننده‌تر اینکه ۴ درصد آنها ترجیح می‌دهند به جای داشتن رابطه جنسی عادی با یک شریک جنسی واقعی، در حین تماشای این فیلم‌ها خودارضایی کنند. محققان همچنین ارتباط بین تماشای فیلم‌های مستهجن و نعوظ در مردان را نیز مورد بررسی قرار دادند.

اختلالات نعوظ در بین تماشاگران فیلم‌های مستهجن
محققان مشاهده کردند از هر چهار مرد یک نفر از اختلالات مربوط به نعوظ رنج می‌برد. این مسئله توجه محققان را جلب کرد. به گفته سرپرست تیم تحقیقاتی میزان علل عضوی یا ارگانیک اختلال در نعوظ در این رده سنی بسیار پایین است. بنابر این باید علت افزایش این اختلالات در مدت چند سال بررسی را در جای دیگری جستجو می‌کردند. به عقیده محققان مشکل به وجود آمده احتمالا به دلیل علاقه زیاد این افراد به تماشای فیلم‌های مستهجن مربوط می‌شود. از آنجایی که این پژوهش در بین افراد محدود و خاص(اکثرا نظامی) انجام شده نمی‌توان به طور قطعی آنرا تایید کرد اما این نخستین بار نیست که محققان چنین تاثیر مخربی را در معتادین به فیلم‌های پورن به اثابت می‌رسانند.به عقیده محققان فیلم‌های مستهجن سیستم پاداش مغز را (که مستقیما با اعتیاد در ارتباط است) به میزان زیاد و افراطی تحریک و فعال می‌کند.
دکتر Christman در مصاحبه با روزنامه فیگارو می‌گوید: «پورنوگرافی بویژه در فضای مجازی،به دلیل دسترسی آنی و راحت به تصاویر جنسی مستهجن و محرک، یک تحریک افراطی و افسارگسیخته برای سیستم پاداش مغز محسوب می‌شود. این تحریک افراطی بعدها در دنیای واقعی و در مواجهه با شریک جنسی واقعی مشکلات زیادی در رسیدن به لذت ایجاد می‌کند.»
با این حال محققان در حال بررسی مکانیسم‌های احتمالی دیگر در خصوص ناتوانی جنسی مردها هستند و مطالعات همچنان ادامه دارد.تا آن موقع به آقایان توصیه میشود میل به تماشای این قبیل فیلمها را بیشتر کنترل کنند.

درباره نویسنده

فاطمه مهدی پور

دیدگاه شما چیست