فضا و نجوم

نام بانویی ایرانی‌الاصل در بین نامزدهای فضانوردی ناسا

نوشته شده توسط سیروس برزو

در بین پذیرفته شدگان این ماه ناسا برای پروازهای آینده فضایی نام یک بانوی آمریکایی ایرانی‌الاصل دیده می شود: یاسمین مقبلی که در منابع غربی از او با اسم جاسمین مقبلی یاد می شود.
مقبلی که از پدر و مادری ایرانی به نام های فرشته و کامران در بادنواهایم، آلمان متولد و در شهر بالدوین ایالت نیویورک بزرگ شده،  مدرک لیسانس هوا و فضای خود را در زمینه فناوری اطلاعات از انستیتوی تکنولوژی ماساچوست به دست آورده و کارشناسی ارشد در رشته مهندسی هوا و فضا را از دانشکده تحصیلات تکمیلی نیروی دریایی آمریکا. او همچنین فارغ التحصیل ممتاز آموزشگاه خلبان آزمایشی نیروی دریایی است و بیش از ۱۶۰۰ ساعت پرواز و ۱۵۰ ماموریت در پرونده خود دارد.
تا ژوئن ۲۰۱۷ که برای بررسی توانایی های جسمی و فنی از طرف ارتش آمریکا به ناسا معرفی شد به عنوان آزمایشگر بالگرد  اچ-۱ و افسر آزمایشگر تضمین کیفیت و آویونیک عملیاتی دریایی و ارزیابی اسکادران ۱ سپاه تفنگداران دریایی در یوما از ایالت آریزونا فعالیت داشت.
قرار است مقبلی از اوت ۲۰۱۷ آموزش دو ساله به عنوان نامزد فضانوردی را آغاز کند و در صورت موفقیت در به پایان رساندن این دوره، پس از اتمام، آموزش تخصصی و فنی اختصاص او در دفتر فضانوردان شروع خواهد شد.
مقبلی برای خدمت های خود به ارتش آمریکا تاکنون برنده جایزه چند مدال از نیروی دریایی و سپاه تفنگداران دریایی مدال و جایزه دانشجوی برجسته را دریافت کرده است.

درباره نویسنده

سیروس برزو

دیدگاه شما چیست