فناوری

طرح مفهومی ناسا برای خودروی مریخ‌نورد

نوشته شده توسط خشایار مریدپور

سازمان فضایی «ناسا» از طرح خودروی مفهومی مریخ‌نورد جدیدی رونمایی کرده‌است که با تمام نمونه‌های قبلی تفاوت دارد. این وسیله نقلیه عظیم که در مراسمی در پایگاه فضایی کندی رونمایی شد، برای ماموریت‌های سرنشین‌دار برروی سطح مریخ طراحی شده است. این خودروی عظیم که بیشتر از ۱۰ متر طول، ۵ متر عرض و ۳ متر ارتفاع دارد، از گستره‌ای از فناوری‌های نوین برای حرکت و ارتباط با زمین برروی سیاره مریخ استفاده خواهد کرد. ارتفاع زیاد این خودرو از زمین و استفاده از تایرهای نوین ضدپنچری به این وسیله امکان می‌دهد تا برروی سطح ناهموار مریخ به راحتی حرکت کند.

لاستیک‌های تولیدی برای این خودرو بیش از ۱ متر ارتفاع و نیم‌متر عرض دارند و طراحی مخصوص آن‌ها اجازه می‌دهد بدون مشکل در بیابان‌های سطح مریخ حرکت کنند. استفاده از این تایرها برای چنین خودرویی ضروری است، چرا که پنچری یک چرخ در چنین ماموریتی می‌تواند همه‌چیز را تغییر دهد. البته این خودرو تنها برای جابجایی خدمه طراحی نشده‌است و خودرو از ساختار طراحی مادولار برخوردار است. قسمت جلویی خودرو به هدایت و مسیریابی اختصاص دارد و مجهز به تجهیزات ناوبری و ارتباطی است، در حالی که قسمت عقب می‌تواند به صورت کاملا مجزا به عنوان یک ایستگاه آزمایشگاهی تحقیقاتی عمل کند. سیستم پیشرانه این خودرو تمام الکتریکی است و مریخ‌نورد مفهومی نیروی مورد نیاز خود را از صفحات خورشیدی نصب‌شده برروی بدنه و باتری ۷۰۰ ولتی تعبیه شده‌ در بدنه تامین خواهد کرد.

یک نکته مهم دیگر این است که این خودرو مفهومی توسط خود ناسا طراحی نشده و شاید به همین دلیل هم شاهد ارائه محصولی با زیبایی‌های تجاری به عنوان خودروی مفهومی مریخ‌نورد هستیم. کل فرآیند طراحی و تولید این خودرو تنها چندماه به طول انجامیده و برای تولید آن از یک شرکت اختصاصی کمک گرفته شده‌است. البته قرار نیست دقیقا از همین خودرو برای ماموریت‌های سرنشین‌دار مریخ استفاده شود، اما مطمئنا برخی از فناوری‌ها و عناصر طراحی این محصول را در نمونه نهایی مشاهده خواهیم کرد.

درباره نویسنده

خشایار مریدپور

دیدگاه شما چیست