اخبار ایران و جهان فناوری

گوگل AlphaGo بازنشسته شد

نوشته شده توسط سعید بهمنی

پذیرفتن این موضوع که آلفا گو قرار است به تازگی از میدان رقابت‌ها کنار رود، کمی سخت است. این هوش مصنوعی و الگوریتم خاص گوگل، تنها سیستمی بود که توانست قدرتمندترین و نفر اول بازی گو در جهان یعنی Ke Jie را در سه بخش شکست دهد.
حال پس از آنکه این سیستم خاص به نقاط عطف خود دست پیدا کرد، قرار است کفش‌های خود را آویزان کرده و از صحنه رقابت‌های بازی Go کنار رود.
در واقع آلفا گو توسط یکی از شرکت‌های زیر مجموعه گوگل به نام DeepMind جهت تمرکز بر روی ایجاد یک الگوریتم عمومی برای کمک به دانشمندان در مسیر گریز و یا علاج بیماری‌ها، پیدا کردن راه کارهایی برای کاهش مصرف انرژی و همچنین اختراع مواد و متریال جدید طراحی و توسعه یافت!
پیش از آنکه آلفا بخواهد به طور کامل بازنشسته شود، قرار بود کلیه فعالیت این پلتفرم تا قبل از روبرو شدن با نفر اول بازی گو در جهان یعنی Ke Jie در قالب یک مقاله برای عموم منتشر شود. همچنین دانشمندان و طراحان این سیستم، ابزاری را طراحی و توسعه داده بودند که نشان می‌داد AlphaGo چگونه در مقابله با صفحه بازی Go و بازیگر پیش روی خود واکنش نشان می‌دهد.
به‌زودی تمامی علاقه‌مندان به بازی قادر خواهند تا ۵۰ بازی اول این سیستم هوشمند در هنگام تمریناتش را ببینند. درواقع اگر حافظه خوبی داشته باشید، می‌توانید با دیدن این بازی‌ها و به خاطر سپردن حرکات این هوش مصنوعی، تجربه خود را بالا برده و دفعات بعد بسیار بهتر و بهتر بازی کنید.
یکی از بازیگران Go در این مورد می‌گوید که بازی با AlphaGo بسیار لذت بخش بوده و درواقع هیچ وقت پیش از آن این چنین لذتی از بازی نبرده است. وی معتقد است با دیدن این پلتفرم می‌توان به بازی‌های آینده و نوع آن‌ها امیدوار بود.

درباره نویسنده

سعید بهمنی

دیدگاه شما چیست