آخرین اخبار

سرطان‌ها با پرتودرمانی از بین می‌روند

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، دانشمندان تقویت‌کننده لیزری قدرتمندی برای درمان سرطان ساختند. این کشف موجب ارتقا علوم و فناوری در فیزیک شده و روش پرتو درمانی جدید در درمان سرطان محسوب می‌شود.
محققان دانشگاه استراتکلاید از پلاسما برای تقویت‌کننده پالس‌های لیزری کوتاه از میزان انرژی پیکوژول  تا ۱۰۰میلی‌ژول استفاده کردند.
این گروه با همکاری CLF و با استفاده از سازگاری لیزر ولکان دو نوع لیزر رنگی مختلف با تغییر در انرژی پلاسما ایجاد کردند که ضریب بدست آمده  cm-1 180 و بیش از ۱۰۰ برابر بزرگتر از سیستم‌های تقویت‌کننده قدرت لیزر کنونی در پوشش حالت جامد است.
Dino Jaroszynski  استاد بخش فیزیک استراتکلاید و سرپرست این تحقیق اظهار کرد: نتایج این تحقیق نقش بسزایی در اثبات انعطاف‌پذیری محیط پلاسما  به عنوان تقویت‌کننده با عملکرد بالا دارد.
پیش از این دانشمندان تقویت‌کننده‌ای با ۱۰ درصد کارایی بیشتر ارائه کردند، اما این نوع جدید عملکرد بیشتری دارد و از طرفی کنترل و عملکرد آن تک مرحله‌ای است.
یکی از محققان CLF اظهار کرد: محیط پلاسما بسیار کششی بوده و برای تقویت کم پالس‌های لیزری نیازی به منبسط کردن و یا فشره‌سازی دوباره نیست.
به گزارش علمنا، نتایج این تحقیق در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست