آخرین اخبار

تامین اکسیژن با خلوص ۹۰درصد با دستگاه اکسیژن‌ساز بومی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، پژوهشگران مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته دانشگاه شریف به منظور رفع نیازهای داخلی دستگاه اکسیژن‌ساز قابل حملی را تولید کردند که قادر به تولید اکسیژن با خلوص ۳۰ تا ۹۰ درصد است.
امروزه با توجه به روند تغییرات شهری در ایران و آلودگی‌های مرتبط و همچنین تغییرات اقلیمی بر اثر آلودگی‌های موجود، سالیانه بسیاری از افراد در شهرهای مختلف مانند اهواز و بوشهر به دلیل مشکلات تنفسی راهی بیمارستان می‌شوند.
بخش عمده‌ای از مشکلات تنفسی ناشی از نبود اکسیژن لازم در هوا است و همین امر باعث مراجعه افراد به مراکز درمانی برای اکسیژن‌تراپی می‌شود.
برای رفع این مشکل توصیه جامعه پزشکی استفاده از کپسول‌های اکسیژن و یا دستگاه‌های اکسیژن‌ساز خانگی است که با در نظر داشتن خطرات بسیار نگهداری کپسول اکسیژن در منزل، دستگاه‌های اکسیژن‌ساز گزینه برتر است.
این دستگاه‌ها با غربالگری، هوا را غنی از اکسیژن می‌کند و بر همین اساس نیاز بیمار برای مراجعه به مراکز درمانی رفع خواهد شد.
در روزهایی که پدیده‌های آب و هوایی و وارونگی هوا، آلودگی و ریز ذرات افزایش می‌یابد، نه تنها بیماران بلکه تمامی افراد جامعه تحت تاثیر قرار می‌گیرند که در این زمینه استفاده از دستگاه‌های اکسیژن ساز می‌تواند نقش مؤثری داشته باشد.
بر این اساس، محققان مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف اقدام به طراحی و تولید دستگاه اکسیژن ساز خانگی قابل حمل کرده‌اند.
این طرح که تحت عنوان «دستگاه تلغیظ اکسیژن از هوای محیط با قابلیت خالص‌سازی اکسیژن از ۳۰ تا ۹۰ درصد همراه با تصفیه‌کننده هوا» اجرایی شده است، می‌تواند در زمان پیک آلودگی، اکسیژن مورد نیاز افراد را با خلوص بالای ۳۰ تا ۹۰ درصد تولید کند.
با توجه به نیاز جامعه هم‌اکنون بازار محصولات پزشکی ایران مملو از دستگاه‌های اکسیژن‌ساز ساخت کشور چین است که متاسفانه کیفیت ساخت آن پایین بوده و با در نظر داشتن برخی مسائل فنی در ساخت آنها باعث بروز مشکلات دیگری برای بیماران شده است.
این در حالی است که بر اساس آمارهای رسمی گمرک ۱۲ هزار دستگاه در سال وارد کشور می‌شود که تنها حدود ۷ هزار عدد از این دستگاه‌ها دارای مجوز رسمی هستند.
به منظور رفع نیاز بیماران تنفسی به دستگاه‌های خارجی نمونه داخلی آن عرضه شده است و استفاده از این دستگاه قابل حمل می‌تواند بیماران را بی‌نیاز از مراجعه به بیمارستان کند.
به گزارش علمنا، این دستگاه قادر است هوای محیط را دریافت کند که علاوه بر تصفیه هوا، اکسیژن خالص را نیز تولید کند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست