پزشکی و سلامت

واکاوی استبداد هِنری هشتم(انگلستان) از نظر بیولوژیکی

نوشته شده توسط فاطمه مهدی پور

باورتان میشود که یک ضربه بتواند روند تاریخ را عوض کند؟ هِنری هشتم، پادشاه انگلستان( ۱۵۰۹-۱۵۴۷) و سپس ایرلند( ۱۵۴۱-۱۵۴۷) دومین پسر و جانشین هنری هفتم بود. در تاریخ از وی به عنوان مردی هوسباز و مستبد یاد میشود. عمده شهرت هِنری هشتم به ۶ ازدواج پی در پی و اعدام دو تن از همسرانش مربوط میشود. با وجود اینکه اغلب از خلق و خوی نفرت انگیز و هوسبازیهای وی یاد میشود اما نتایج پژوهشی که در Journal of Clinical Neuroscience به چاپ رسیده است اطلاعات جالبی در خصوص شخصیت هِنری هشتم برملا میکند.
هِنری در جوانی مردی مهربان بود تا جایی که در سال ۱۵۲۹ میلادی، «اراسموس»، دانشمند، فیلسوف و ادیب هلندی وی را فردی خوش مشرب،مهربان و دل رحم توصیف میکند. اراسموس میگوید هِنری هشتم بیش از آنکه خلق و خوی یک پادشاه را بروز دهد، رفتاری کاملا دوستانه دارد.اما منش هِنری بعد از چندین حادثه تغییر میکند و این موضوعی است که محققان را به رفتارهای وی علاقمند میسازد. محققان دانشگاه ییل آمریکا روی منابع مختلف تاریخی در خصوص سلامت و زندگی هِنری هشتم مطالعات دقیقی انجام میدهند.براساس اسناد تاریخی و توصیفاتی که از دوران جوانی هِنری وجود دارد وی مردی باهوش و عادل بوده است که تصمیمات سیاسی و نظامی عاقلانه ای اتخاد میکند. واقعیتی که با تصمیمات نابخردانه و خشم و استبدادی که بعدها دچار آن میشود همخوانی ندارد. بر اساس اسناد تاریخی رفتار پادشاه به طور کلی عوض میشود و به عقیده محققان این تغییرات بی ارتباط با سه حادثه جدی که در میادین نبرد برای وی رخ میدهد نیست. در حادثه نخست که در سال ۱۵۲۴ اتفاق می افتد هِنری از ناحیه نزدیک چشم مورد اثابت نیزه قرار میگیرد. در حادثه دیگری که در سال ۱۵۳۶ رخ میدهد که به مراتب جدی تر بوده است پادشاه بعد از افتادن از اسب و سقوط حیوان بر روی وی به مدت ۲ ساعت بیهوش میشود. دکتر آرش سالاردینی، سرپرست گروه تحقیقاتی عنوان میکند مورخان معتقدند خلق و خوی پادشاه نیز از سال ۱۵۳۶ تغییر کرده است.

ضربه های مغزی عامل نسیان و خشم پادشاه

ضربه های مغزی عامل نسیان و خشم پادشاه

بعد از این حوادث، هنری هشتم علائمی مانند فراموشی، افسردگی، رفتارهای خشن و تهاجمی، اضطراب و عدم تعادل عاطفی از خود بروز میدهد. به این ترتیب در سال ۱۵۴۱ میلادی وی وارد یک دوره افسردگی جدی و شدید میشود.
در ماهها و سالهای بعد از حوادث یاد شده پادشاه دستور اعدام دو تن از همسران خود به نام های آن بولین(دومین همسر،۱۵۳۶) و کاترین هاوارد(پنجمین همسر،۱۵۴۲)را صادر میکند. هنری هشتم در سال ۱۵۴۶ دچار نسیان، عدم کنترل ادرار و چاقی مفرط شده وبه کابوس اطرافیان خود مبدل میشود. با مشاروان خود بدرفتاری میکند و حتی دو تن از آنها را به چوبه دار می سپارد.وی حتی دستوراتی که به سربازان میدهد را فراموش کرده و آنها را مجازات میکند. به عقیده محققان ضربه های وارد شده به جمجمه پادشاه عامل بروز فراموشی، خشم، سردردها و بیخوابی های وی در یک دهه قبل از مرگش بوده است.گرچه شاید نتوان به طور یقین اثبات کرد اما کاملا قابل قبول است که ضربه های وارد شده به مغز پادشاه عامل تغییر شخصیت و خلق و خوی وی بوده است. علاوه براین محققان احتمال میدهند آسیبهای وارد شده به مغز باعث بروز هیپوگنادیسم(فعالیت کم غدد جنسی) نیز شده است. بنابراین احتمالا پادشاه از مشکل ناتوانی جنسی نیز رنج می برده است که رابطه وی با یکی از همسرانش یعنی آن بولین گواه براین ماجراست. از نظر آرش سالاردینی بسیار جالب است که تاریخ اروپای مدرن به خاطر ضربه ای به جمجه یک پادشاه تغییر کرده باشد. چه بسا در طول تاریخ از این دست حوادث برای شاهان دیگر نیز رخ داده و هر یک به گونه ای روند تاریخ را دستخوش تغییراتی کرده است.

درباره نویسنده

فاطمه مهدی پور

۳ دیدگاه

دیدگاه شما چیست