آخرین اخبار

محققان کشور موفق به تولید لوازم آزمایشگاهی در حوزه نانوزیست شدند

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، محققان کشور موفق به تولید دستگاه‌ها، چیپ‌ها و کیت‌های آزمایشگاهی در حوزه نانوزیست فناوری شدند که با استفاده از این ابزار امکان اندازه‌گیری کمی و کیفی و طیف‌سنجی ذرات در کشور فراهم شده است.
طیبه قدس‌الهی، مجری طرح، تولید دستگاه اسپکتروفتومتر چند منظوره را از دستاوردهای تیم تحقیقاتی خود نام برد و گفت: این دستگاه موارد گوناگون از جمله اندازه‌گیری و طیف‌سنجی ذرات کاربرد دارد.
وی افزود: دستگاه اسپکتروفتومتر به گونه‌ای طراحی شده است که بازه وسیعی از کاربردها را از اندازه‌گیری کمی اسید نوکلئیک‌ها و پروتئین‌ها در حجم میکرونی گرفته تا تست‌های پایه سلولی در میکروپلیت‌ها و یا کووت‌های استاندارد و حتی تست‌های نانو بیوسنسوری در برمی‌گیرد.
وی با اشاره به جزئیات این دستگاه، خاطرنشان کرد: پدیده تشدید پلاسمون سطحی جایگزیده (LSPR)، ناشی از برانگیختگی مد ارتعاش جمعی الکترون‌های آزاد در فصل مشترک نانو ذرات فلز و بیومولکول‌ها است و بیو چیپ تشخیصی LSPR نانو ذرات طلا و نقره را شامل می‌شود.
قدس‌الهی با تاکید بر اینکه این روش تشخیصی بسیار پیشرفته‌تر و دقیق‌تر است، یادآور شد: شناسایی بیومولکول‌ها با دقت و سرعت بالا در غلظت کم و حجم پایین مواد مصرفی، آشکارسازی واکنش‌های ضعیف بین بیومولکول‌ها، قابلیت تشخیص همزمان عوامل بیولوژی مختلف، دوره ماندگاری بالای بیوچیپ‌های حالت جامد عرضه شده و مقرون به صرفه بودن از جمله مزایای این دستگاه است.
وی تولید نانو ذرات کلوئیدی طلا و نقره فعال برای واکنش‌پذیری با بیومولکول‌ها را از دیگر دستاوردهای این تحقیقات ذکر کرد و ادامه داد: کلوئیدهای طلا و نقره در محلول‌هایی شامل نانو ذرات با اندازه‌های یکسان و همگن در اندازه‌های مختلف از ۵ نانومتر تا ۱۰۰ نانومتر ساخته شده است.
به گفته مجری طرح، با استفاده از ابزارهای تولیدشده چون دستگاه‌ها، چیپ‌ها و کیت‌های آزمایشگاهی امکان اندازه‌گیری کمی و طیفی در حوزه نانو زیست فناوری در کشور فراهم شده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست