آخرین اخبار

خالص سازی پروتئین‌ها به کمک نانوجاذب‌های مغناطیسی امکان پذیر شد

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، پژوهشگران دانشگاه کاشان موفق به خالص سازی پروتئین‌ها به کمک نانوجاذب‌های مغناطیسی شدند.
عضو هیئت علمی دانشکده شیمی دانشگاه کاشان گفت: روش‌های مبتنی بر نانوذرات مغناطیسی در تخلیص سلول‌ها و پروتئین‌ها یکی از پرکاربردترین روش‌های تخلیص است که از کاربری بالایی نیز برخوردار است.
دکتر حسین نعیمی اظهار داشت: به همین منظور در این پژوهش، یک روش ساده و ارزان قیمت برای تهیه دو ساختارنانومغناطیسی به منظور خالص سازی نوعی پروتئین به عنوان یک مدل از پروتئین‌های نوترکیب حاوی دم هیستیدینی استفاده شده است.
وی افزود: نتایج حاصل از کاربرد نانوساختارهای طراحی شده را بستر مغناطیسی طراحی شده که با استفاده از مواد ارزان قیمت سنتز شده بود، قادر به تخلیص پروتیئن با راندمان و خلوص بالاست و فرایند تخلیص به کمک آن در زمان کوتاهی انجام می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: ساخت آسان وکم هزینه این نانوساختار و گزینش پذیری و ظرفیت بالا از دیگر مزایای نانوجاذب‌های مغناطیسی است. علاوه بر این بستر مغناطیسی طراحی شده قابلیت بازیابی و استفاده‌ مجدد در فرایند تخلیص را دارد.
نعیمی تأکید کرد: اهمیت این طرح در این است که با بررسی ساختار سه بعدی پروتئین‌ها و شناسایی جایگاه عملکردی آن‌ها، راه برای تولید و طراحی داروهای نوترکیب، واکسن‌ها و درمان بیماری‌ها هموار خواهد شد.
وی همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به فرایند مؤثر و کارآمد تخلیص پروتئین‌ها با استفاده از روش پیشنهادی در این پروژه، امکان تجاری سازی این محصول در صورت تکمیل مطالعات وجود خواهد داشت همچنین از آنجا که کلیه مراحل این فناوری بومی است، امکان استفاده از آن در کلیه مراکز پژوهشی و بیوتکنولوژی کشور وجود دارد.
این تحقیقات حاصل تلاش‌های زهرا رشید دانشجوی دکترای دانشگاه کاشان، پروفسور حسین نعیمی عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان و دکتر رامین قهرمان زاده از پژوهشکده ابن سینای دانشگاه شهید بهشتی به عنوان استادان راهنما و دکتر امیر حسین زرنانی از پژوهشگاه ابن سینا به عنوان استاد مشاور این طرح است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست