آخرین اخبار

ایران پیشتاز تولید داروهای بیوتکنولوژی در سطح منطقه

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، مصطفی قانعی در خصوص وضعیت ایران در منطقه در زمینه تولید داروهای زیست فناوری، گفت: در حال حاضر تعداد داروهای زیست فناوری موجود در بازار جهانی ۱۴۶ عدد است و از این تعداد، ۲۰ دارو در بازار ایران موجود است.
وی افزود: از ۲۰ داروی موجود در کشور، ۴ دارو منوکلونال آنتی بادی و ۱۶ داروی نوترکیب است.
به گفته قانعی، همچنین ایران ۶۱ دارو را در اولویت ملی خود دارد که ازاین تعداد ۲۹ دارو در مراحل مختلف تولید (قبل از نهایی شدن) شرکت های دانش بنیان و در مراحل مختلف آزمایشگاهی، پایداری محصول، صنعتی، نیمه صنعتی ، مطالعاتی وتهیه پرونده دارویی است.
وی تصریح کرد: پیش بینی می شود که داروهای جدید تا سال ۹۹- ۹۸ وارد بازار شود بنابراین ایران تا ۳ سال آینده با تولید ۴۹ دارو از مجموع ۱۴۶ دارو در آسیا رتبه سوم را دارد.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ادامه داد: اکنون درلیست داروهای زیست فناوری اولویت دار ملی  ۳۲ دارو دارای اولویت کشوری جهت انتخاب وجود دارد.
وی بیان کرد: محققین در صورت تمایل می توانند پروپوزال خود را برای کارگروه پزشکی ستاد توسعه زیست فناوری ارسال کنند تا در صورت تایید به صندوق زیست فناوری معرفی شده و از حمایت های مالی و نظارتی ستاد توسعه زیست فناوری بهره مند شوند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست