اخبار ایران و جهان فناوری

اپل و طراحی تراشه‌ای قدرتمند برای سری جدید آیفون!

نوشته شده توسط سعید بهمنی

اپل که به تازگی بر روی افزایش و بهبود سرعت محصولات خود خصوصاً آیفون متمرکز شده، مدتی پیش و در ماه سپتامبر آیفون ۷ و ۷ پلاس را با بهره گیری از جفت شدن ۴ هسته A10 تراشه‌‌های Fusion عرضه کرد.

اما طبیعی است برای اینکه اپل بتواند این محصولات خود را در رقابت با دیگر پرچم‌داران بازار حفظ نماید، به دنبال ساخت پردازنده‌های جدیدی است که بتواند قدرت ثانویه این محصولات را نیز به همان میزان بالا ببرد. بلومبرگ در این خصوص گزارش می‌دهد که اپل در حال توسعه تراشه‌ای است که در دو حوزه هوش مصنوعی با هم به مشارکت می‌پردازند: اول واقعیت افزوده و سپس سیستم خودران خودروها!

دستگاه‌های فعلی دستورات را بین دو تراشه اصلی یعنی پردازنده و GPU تقسیم می‌کنند، اما در نمونه‌های جدید، اپل به دنبال بهره گیری از یک موتور خاص و جدید است که به طور اختصاصی هوش مصنوعی مورد نیاز را کنترل نماید. همچنین این فناوری جدید در عمر باتری نیز بسیار دخیل بوده و شرایط آن را بهبود می‌بخشد.

متأسفانه هنوز معلوم نیست که تراشه جدید اپل در سال جاری میلادی عرضه خواهد شد یا خیر. با این شرایط جیپست های جدید اپل به طور کامل پشت پردازنده‌های معروف اسنپدراگون کمپانی کوالکام قرار می‌گیرند. محصولاتی که در حال حاضر از یک ماژول اختصاصی خاص در حوزه هوش مصنوعی و سیستم Tensor گوگل که به پلتفرم ابری این کمپانی مربوط بوده و وظایف انجام امور سنگین و پیچیده هوش مصنوعی را بر عهده دارد، بهره می‌برد.

اپل پیش از این در نمایشگاه WWDC سال گذشته اعلام کرده بود که به تازگی شبکه‌های خاص خود را در رک‌های سرورهای عظیم خود مستقر ساخته است و هنوز آن را وارد پردازنده موبایل‌های تولیدی‌اش نکرده است. باید دید که آیا اپل برای رقابت با کوالکام تا چه میزان حاضر است هزینه‌های خود را بالا ببرد.

درباره نویسنده

سعید بهمنی

دیدگاه شما چیست