آخرین اخبار

ساخت زیردریایی غیرنظامی برای تفحص اعماق قطب شمال

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، گفته می‌شود اندازه این فناوری دو برابر بزرگ‌ترین جت مسافربری تجاری دنیاست و با داشتن بال‌هایی شبیه این جت، به زودی قادر خواهد بود اعماق قطب شمال را تفحص کند.
هدف روسیه از ارائه چنین سامانه‌ای، بهره‌برداری از منابع انرژی کشف نشده و همچنین انجام تحقیقات علمی است.
زیردریایی تحقیقاتی قاره قطب شمال (The Arctic Research Submarine) در واقع توسط «دفتر طراحی روبین» در این کشور ساخته خواهد شد؛ این دفتر، مسئول ساخت زیردریایی‌های مجهز به کلاهک‌های موشکی گروه «تایفون» است که توسط اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۱۹۸۰ عملیاتی شدند.
این زیردریایی بزرگ‌ترین شناور غیرنظامی دنیا خواهد بود و یک راکتور هسته‌ای آن را نیرودهی خواهد کرد. گفته می‌شود فرآیند تولید این سامانه عظیم‌الجثه سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد شد.
این سیستم برای انجام تفحص‌هایش از سونار فعال دارای فرکانس بسیار پایین بهره خواهد بود و این سونار قادر خواهد بود به بستر دریا نفوذ کند.
سامانه مورد بحث با بزرگ‌ترین هواپیمای مسافربری دنیا موسوم به Airbus A380 مقایسه شده که نصف اندازه زیردریایی است. این مقایسه بیشتر به دلیل وجود دو مجموعه گیرنده‌های سونار بال‌مانند در زیردریایی است که در داخل بدنه آن جمع می‌شوند.
این بال‌ها به «زیردریایی تحقیقاتی قاره قطب شمال» امکان گرفتن تصاویر از محیط اطراف را در هر جهتی می‌دهد.
گفته می‌شود این زیردریایی مسلح نخواهد بود و مجهز به پرتابگرهای پهپاد زیرآبی خواهد بود؛ این پهپادها به محققان امکان مطالعه نواحی دشوار را می‌دهد.
طول این زیردریایی ۱۳۵٫۵، عرض آن ۱۴٫۴ متر و وزنش ۱۳ هزار و ۸۲۰ تن خواهد بود. طول بال این فناوری نیز ۱۰۰ متر گزارش شده و قادر خواهد بود به سرعت حداکثری ۱۲٫۶ گره دریایی برسد.
زیردریایی مزبور دارای ۴۰ خدمه خواهد بود و می‌تواند ماموریت‌هایی تا ۹۰ روز را نیز انجام دهد. این زیردریایی قادر خواهد بود در اعماق ۴۰۰ متری نیز عمل کند.
روسیه امیدوار است با کمک چنین فناوری‌هایی به منابع انرژی و معدنی واقع در قاره قطب شمال دست پیدا کند، منابعی که هنوز تحت تاثیر گرمایش جهانی و ذوب‌ یخ‌ها قرار نگرفته‌اند.
به گزارش علمنا، دولت این کشور  طی سال‌های اخیر ادعای مالکیت بر بخش‌های عظیمی از قاره قطب شمال را داشته است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست