طبیعت و محیط زیست

آیا CO2 بازیافت خواهد شد؟

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا
کربن دی اکسید CO2 اگرچه که ساختمان شیمیایی به ظاهر ساده ای دارد  اما اثرات آن بر زندگی بشر فوق العاده پیچیده و مساله ساز است. گاز نامریی که عمدتاً از کاربرد سوخت‌های فسیلی ناشی می‌شود و به عنوان یکی از عوامل افزایش دمای زمین مطرح است. برخی دانشمندان می گویند دی اکسید کربن حتی نقش مهمی در پایان دادن به آخرین عصر یخبندان نیز داشته است. فرآیندی که به گفته ی آنان ۱۰ هزار سال زمان برده است. اکنون نیز سطح دی اکسیدن کربن بار دیگر در حال افزایش است و شواهد بسیاری در دست است که این دیدگاه را که افزایش دی اکسید کربن در ۲۰۰ سال اخیر به افزایش گرمایش زمین منتهی شده را تقویت می کند. آما آیا ممکن است روزی بشر از کربن دی اکسید به عنوان ماده خام استفاده کند؟کربن دی اکسید نخستین بار در حدود سال ۱۶۴۰ توسط شیمیدانی به نام جان باپتیست فان هلمونت Jan Baptist van Helmont شناخته  و مشخصات آن نیز نخستین بار توسط جوزف بلک Joseph Black اسکاتلندی در دهه ۱۷۵۰ میلادی کشف شد.
پروژه Power to X
در یک برنامه ایده پردازی که اخیرا در ماه آوریل  در یکی از مجلات علمی آلمانی به نام Bild Der Wissenschaft منتشر شد بحث جالبی درباره ی این موضوع مطرح شد که چرا کربن دی اکسید به جای آنکه به عنوان آلاینده مطرح شود نتواند به عنوان ماده خام یا سوخت مورد بهره برداری قرار بگیرد؟ مثلا چرا نتوان اتم کربن را از مولکول CO2 جدا کرد و بتوان یکبار دیگر برای بهره برداری از انرژی آن را سوزاند؟ والتر لایتنر Walter Leitner استاد شیمی صنعتی دانشگاه صنعتی آخن RWTH Aachen می گوید در عمل پژوهش های بسیاری در این حیطه در جریان است. این استاد شیمی صنعتی از حالت های دیگر ممکن نیز صحبت می کند که بر اساس آن این امکان وجود دارد که بتوان از کربن دی اکسید استفاده مفید کرد. مثلا بهره گیری از آن در زنجیره مولکولی پلاستیک.
p2x

پروژه Power to X

مثلا شرکت Covestro در شهر Dormagen آلمان را مثال می آورد که در حال حاضر با ظرفیت سالانه ۵۰۰۰ تن چنین فرایندی را در دست اجرا دارد. بسیاری از محصولات هستند که در تولید آنها به صورت ترکیبی از کربن دی اکسید و هیدروژن بهره می گرفته می شود. زمانی که سلول های خورشیدی و توربین های بادی در شرایط مناسب، برق مازاد تولید می کنند می توان انرژی مازاد تولید شده را برای تولید سوخت مایع از کربن دی اکسید و هیدروژن به کار گرفت. در این صورت انرژی به شکل بهتری ذخیره می شود و می تواند در زمان کمبود برق دوباره مورد استفاده قرار بگیرد. این تکنولوژی که به Power-to-X شهرت دارد راهکاری است برای کاهش میزان CO2 در محیط زیست.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست