آخرین اخبار

نانو زیست‌حسگری ۲۰ برابر سریع‌تر از نمونه‌های قبل

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گزارش پایگاه خبری علمنا، پژوهشگران نانو زیست‌حسگری ساختند که می‌تواند ۲۰ برابر سریع‌تر از حسگرهای رایج عوامل بیماری‌زا را شناسایی کند.
محققان کره‌ای موسسه علوم و فناوری داگوجیونبوک به رهبری چولجی کیم موفق به ساخت زیست‌حسگری شدند که ۲۰ برابر سریع‌تر از زیست‌حسگرهای رایج بوده که با الگوهای مغناطیسی عمل می کند.
این حسگر می‌تواند حرکت مولکول‌ها را در مقیاس مولکولی شناسایی کند. در ساخت این حسگر از نانو مواد استفاده شده است. پیش از محققان زیادی از کره و دیگر کشورهای جهان روی ساخت نانو زیست‌حسگرها متمرکز شده‌اند اما حساسیت این حسگرها به دلیل نرخ پایین نفوذ زیست‌مولکول‌ها به منطقه حسگری، بسیار کم بوده است.
این گروه تحقیقاتی با استفاده از میدان مغناطیسی بر این مشکل غلبه کردند به طوری که حرکت زیست‌مولکول‌هایی نظیر پروتئین و DNA با سرعت بیشتری انجام می شود. در حسگرهای رایج معمولا تنها نفوذ این زیست‌مولکو‌ل‌ها عامل حرکت آنها است اما در این پروژه محققان به این زیست‌مولکول‌ها برچسب‌هایی از جنس ذرات ابرپارامغناطیس اضافه کردند و سپس با استفاده از میدان مغناطیسی خارجی، آنها را به حرکت درآوردند. این روش منجر به حرکت کنترل شده و شناسایی این مولکول‌ها با حساسیت بالا می‌شود.
برای ساخت این حسگر از الگوی مغناطیسی شبیه به تار عنکبوت استفاده شده که توانایی شناسایی زیست‌مولکول‌ها با دانسیته کم را افزایش می‌دهد. این الگو زیست‌مولکول‌های دارای برچسب ابرپارامغناطیس را به سرعت جذب می‌کند.
این گروه تحقیقاتی با استفاده از این فناوری نه تنها موفق به شناسای ذرات ابرپارامغناطیس شدند بلکه این روش می‌تواند محل زیست‌مولکول‌ها را نیز تشخیص دهد.
کیم می‌گوید: « زیست‌حسگرهای موجود نیاز به زمان زیادی دارند تا بتوانند زیست‌مولکول‌ها با دانسیته کم را شناسایی کنند که این موضوع منجر به کاهش حساسیت می شود چرا که این روش‌ها مبتنی بر نفوذ هستند. اما میدان مغناطیسی و استفاده از آن منجر به بهبود فرآیند شده و زیست مولکول‌ها با سرعت بالاتری به حرکت در می‌آیند که این موضوع موجب افزایش حساسیت می شود. ما قصد داریم تا از این پلتفورم فناوری برای تشخیص زودهنگام برخی بیماری‌ها نظیر سرطان استفاده کنیم.»

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست