اخبار ایران و جهان فناوری

دبی و راه‌اندازی ایستگاه پلیس بدون انسان در سال ۲۰۳۰

نوشته شده توسط سعید بهمنی

آیا ربات‌های پلیس در آینده به کمک انسان‌ها خواهند آمد؟ دبی شهری که سعی می‌کند در همه چیز پیشتاز باشد، به دنبال تحقق این امر است؟
امارات متحده عربی، یکی از کشورهایی است که همیشه سعی دارد در حوزه تکنولوژی و پیشرفت‌های موجود در این حوزه، جهش‌های عظیمی را تجربه کند. در جدیدترین ایده مطرح‌شده برای امارات، این کشور در نظر دارد تا اولین افسر پلیس رباتیک را در دفاتر پلیس خود مستقر کند.
این ربات که توسط کمپانی PAL اسپانیا طراحی شده است، با نام REEM ارتفاع ۵ فوت و ۶ اینچ داشته و در شب همانند یک اسلحه سفید پلاستیکی که بر روی ۴ چرخ سوار است می‌درخشد! این در واقع اولین قدم برای اداره پلیس دبی به شمار می‌رود. مهم‌ترین هدف این اداره پلیس رسیدن به ۲۵ درصد نیروی ویژه رباتیک یا همان افسرهای پلیس تا سال ۲۰۳۰ است.
سرتیپ خالد ناصر الرزوقی مدیر کل بخش خدمات هوشمند اداره پلیس دبی در این خصوص می‌گوید: به دنبال آن هستیم که پلیس دبی را تا سال ۲۰۳۰ به طور کلی هوشمند کنیم. در واقع در سال ۲۰۳۰ ما سعی داریم تا اولین ایستگاه هوشمند خود را که بدون نیاز به انسان فعالیت کند را افتتاح می‌کنیم.
اما این افسر پلیس رباتیک چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟ نمونه اولین این ربات پلیس سال گذشته در نمایشگاه GITEX رونمایی شد. این نمونه یک کیوسک بسیار زیبا و شیک همراه با یک صفحه نمایش لمسی بود. در ناحیه میانی این ربان یک تبلت وجود دارد که مردم می‌توانستند در آن گزارش اتفاقات و جرایم پیش آمده مربوط به خود را دیده و اگر جریمه‌ای داشتند از طریق آن پرداخت کنند.
هنوز معلوم نیست که این ربات چه گونه به روز رسانی می‌شود، اگرچه پلیس دبی پیش از این با شرکت واتسون به عنوان زیرمجموعه حوزه هوش مصنوعی IBM در خصوص طراحی سیستم تشخیص فرمان صوتی نیز کار می‌کرده است. به طور کلی، پلیس دبی قصد دارد، در آینده به طور کلی امور مربوط به خود را به افسران پلیس رباتیکی محول کند.
اما آیا بهره گیری از کلمه هوشمند، در توصیف ربات‌های پلیس دبی، معنی مشخصی دارد؟ در واقع هنوز واکنش مردم عادی به افسران پلیس رباتیک دبی مشخص نیست؛ یعنی اینکه مردم به این ربات‌ها اعتماد می‌کنند یا همانند افسران عادی پلیس با آن‌ها برخورد خواهند داشت.
از سوی دیگر ممکن است مردم پس از برخورد با این ربات‌ها، حس و حال مناسبی نداشته و حتی تخلفات و جرایم جدیدی در این حوزه رخ دهد. در حالی که سؤالات زیادی در پس پرده این طرح وجود دارد، کشورهای دیگر این روند را مشاهده کرده و پس از دریافت بازخوردهای مثبت و منفی‌اش، به سراغ اجرای آن خواهند رفت.

درباره نویسنده

سعید بهمنی

دیدگاه شما چیست