پزشکی و سلامت

باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک نقشه می کشند

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

به تازگی نقشه جدیدی از مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در کشورهای مختلف جهان منتشر شده است. این نقشه مقایسه و ارزیابی وضعیت مقاومت باکتری ها در کشورهای مختلف را ساده تر می کند و با یک نگاه می توان اطلاعات فراوانی از این نگرانی بزرگ جهانی به دست آورد.  بر اساس این نقشه می توان دریافت که چه نوع مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در سراسر جهان پراکنده شده است. مثلا می توان در یافت که دانمارکی ها در اروپا شاهد کمترین میزان مقاومت در برابر باکتری های روده هستند. در حالیکه فرانسوی ها کاملا برعکس مقاوم ترین باکتری های روده را دارند. در صدر این جدول یعنی در صدر جدول باکتری های مقاوم اما آنگونه که پژوهش دانشمندان روسی نشان می دهد چین قرار دارد و سنگاپور.

آنتی بیوتیک ها تا کنون قوی ترین سلاح پزشکی در مبارزه با عفونت های باکتریایی به شمار می رفتند. اما میزان تاثیر آنتی بیوتیک ها بر اساس مطالعات پژوهشگران روز به روز در حال کاهش است. تعداد باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک مدام افزاش پیدا می کند. بر اساس برآورد سازمان بهداشت جهانی  WHO  در سال ۲۰۵۰ در سراسر جهان سالانه ۱۰  میلیون نفر بر اثر بیماری حاصل از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک جان خود را از دست خواهند داد. سازمان بهداشت جهانی همچنین اخیرا لیستی از خطرناک ترین باکتری های جهان را منتشر کرد (مقاله ی علمنا در این زمینه را در این لینک مطالعه فرمایید). پروژه resistomap که حاصل کار پژوهشگران در انیستیتو فیزیک و تکنولوژی مسکو MIPT در روسیه است که در یک بررسی پژوهشی از ۱۶۰۰ نفر از ۱۵ کشور مختلف انجام شده است. دانشمندان بر اساس مطالعات انجام گرفته نوع و شیوع باکتری های روده مقاوم به آنتی بیوتیک در نمونه های مورد بررسی را در قالب یک نقشه نمایش داده اند. یکی از مهمترین مسایل برای این پژوهشگران Gut flora است. و همچنین اشریشیا کلی Escherichia coli یا همان E.coli، باسیل گرم منفی از خانواده انتروباکتریاسه‌ که معمولا در روده جانوران خونگرم وجود دارد.

پروژه resistomap که حاصل کار پژوهشگران در انیستیتو فیزیک و تکنولوژی مسکو MIPT

فلور روده Gut flora انسان دربر گیرنده انواع مختلفی از باکتری‌ها است. بسیاری از این باکتری‌ها برای گوارش بهتر غذا مفید هم هستند. گروهی از این باکتریها که به باکتریهای پروبیوتیک معروف هستند، علاوه بر کمک به گوارش، مولکولهای پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامینها و آنتی بیوتیک‌ های مختلف را نیز تولید می‌کنند. مساله بر سر این است که باکتری های روده می توانند استراتژی های جدیدی برای مقابله با آنتی بیوتیک ها پیش بگیرند. این باکتری های می توانند ژن های مقاوم خود را به نسل های بعدی انتقال دهند. ResistoMap پراکندگی جغرافیایی مقاومت به باکتری ها رو به خوبی نشان داده است. همچنین اطلاعات جامعی در این خصوص به دست می دهد. در قسمت تنظیمات کناری وبسایت می توان هر کدام از ۱۵ کشور مورد بررسی را به صورت تفکیک شده انتخاب کرد و دریافت که میزان مقاومت به باکتری در هر کدام چه قدر است. همچنین می توان این اطلاعات را بر اساس سن و جنسیت و نوع باکتری نیز دسته بندی و مشاهده نمود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست