اخبار ایران و جهان فناوری

تا سال ۲۰۲۱ دستیاران دیجیتالی ما بی‌نهایت می‌شوند

نوشته شده توسط سعید بهمنی

به گفته محققین و تحلیلگران حوزه دیجیتال، تعداد دستگاه‌های دیجیتالی که جهت کمک به بشر ساخته شده‌اند، در آینده به عددی نزدیک به ۷٫۵ میلیارد در سال خواهد رسید.
در واقع طبق پیش‌بینی‌های جدید تعداد دستگاه‌هایی با هدف همکاری و دستیاری انسان‌ها تا سال ۲۰۲۱ به عدد ۷٫۵ میلیارد عدد در سال خواهد رسید. در این تجزیه و تحلیل صورت گرفته مشخص شد که به زودی حجم دستگاه‌های دیجیتالی و مورد بحث در گذشته و آینده به زودی رکورد را خواهد شکست.
در سال ۲۰۱۶ حدود ۳٫۵ میلیارد دستگاه‌های فعال در بازارهای جهانی وجود دارد و طبق گفته نهادهای آماری، این عدد به سرعت در حال رشد بوده و البته نوع دستیاران دیجیتالی نیز به شدت دارای تنوع بسیار زیادی خواهد شد.
به عنوان مثال بیشتر دستگاه‌هایی که نام دستیاران دیجیتالی را با خود یدک می‌کشند، تلفن‌های همراه هستند، اما در کنار آن با ظهور دستگاه‌های چون اسپیکرهای کوچک مانند آمازون اکو و گوگل هوم، تلویزیون‌های هوشمند و خودروهای متصل به یکدیگر؛ قلمرو برای رشد این دستیاران دیجیتالی بیش از پیش فراهم شده است.
این موسسه پیش بینی می‌گوید که در آینده سیستم دستیار گوگل به یکه تاز عرصه دیجیتال خواهد شد و پس از دستیاران چینی، Siri و سیستم جدید سامسونگ یعنی Bixby در رده‌های بعدی قرار خواهند گرفت. در این میان، دستیارانی مانند الکسای آمازون و مایکروسافت کورتانا نیز در رده‌های بعدی خواهند بود.
یکی از بزرگ‌ترین متغیرهایی که روی این تحقیقات تأثیر می‌گذارد، زبان و حضور بین‌المللی است. این موسسه اعلام کرده است که هم‌اکنون ۹۵ درصد از آمار مربوط به نصب الکسا و دستیار گوگل در آمریکایی شمالی است که این عدد برای Siri نزدیک به ۲۴ درصد است.
در بازارهای عظیم آسیا و بازارهای در حال ظهور حتی در آفریقا، هنوز معلوم نیست که اقبال بیشتر به سمت کدام یک از دستیاران صوتی بوده و مردم به کدام یک متمایل‌ترند!

درباره نویسنده

سعید بهمنی

دیدگاه شما چیست