اخبار ایران و جهان فناوری

IBM از قدرتمندترین پردازنده کوانتومی تولیدشده خود رونمایی کرد

نوشته شده توسط سعید بهمنی

دو پلتفرم کوانتومی شرکت IBM تنها در قدرت محاسبات خود با یکدیگر در رقابت هستند. این شرکت قدیمی اعلام کرده است که دو پردازنده قدرتمند کوانتومی آن‌ها که قدرتمندترین نمونه‌های تولیدشده تاکنون به شمار می‌روند به تازگی مورد آزمایش‌های مختلف تحقیقاتی و تجاری قرار گرفته است و این شرکت در نظر دارد تا تجربه کوانتومی خود را به طور جهانی در اختیار مصرف کنندگان قرار داده و نمونه‌های اولیه آن را نیز به طور جدی در هسته‌های اصلی سیستم‌های تجاری IBM مورد استفاده قرار دهد.
این دو سیستم به ترتیب از ظرفیت‌های ۱۶ و ۱۷ کوانتوم بیتس یا qubits بهره می‌برند و هر دو با جهشی عظیم نسبت به سری قبلی که تنها ۵ qubits ظرفیت داشت تولیدشده‌اند. با تفکراتی فرای موضوعات صفر و یکی، این پلتفرم هم‌اکنون می‌تواند مشکلاتی که در سیستم‌های کلاسیک و قدیمی بوده را به راحتی بر طرف کند. موضوعاتی که به دلیل پیچیده بودن آن‌ها هیچ‌گاه فکر حل کردن آن نیز در ذهن تولید کنندگانش نبوده است. مشکلاتی که بیشتر در زمین‌هایی چون هوش مصنوعی، حوزه دارو، سرویس‌های مالیاتی و تدارکاتی بوده است.
اگر پیش خود فکر می‌کنید که کار کردن با این پلتفرم جدید سخت خواهد بود باید بدانید که IBM اعلام کرده است برای افراد یک مسئول تمام حرفه‌ای جهت حل مشکلات در نظر گرفته و همچنین یک راهنما نیز برای افراد مبتدی در نظر گرفته است. این راهنما فردی است با نام چارلز بنت که جز پیشگامان اصلی این زمینه به شمار می‌رود.
این شرکت صاحب‌نام قدیمی امیدوار است به زودی افراد بیشتری درگیر این فناوری و کشف جدید شده و همین مسیر را تا تولید محصولاتی با قدرت ۵۰ کوبیتس ادامه دهد.
سخت افزارهای قدرتمند تاکنون تنها برای امور تجاری بسیار عظیم، فعالیت‌های تحقیقاتی و یا تحقیقات دولتی درگذشته مرسوم بوده است، اما امروز این فناوری‌های تازه معرفی شده نشان می‌دهد که تکنولوژی نیز به سرعت در دسترس همه افراد جامعه قرار خواهد گرفت. ۵ ماشین کوانتومی پیشین تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار تجربه را از تابستان گذشته تاکنون برای خود به ثبت رسانده‌اند.
امروز نسل سوم این پردازنده‌ها، محاسبات بسیار پیچیده‌ای تا سطح ۱۶ کوبیت را به راحتی انجام می‌دهند. با این که هم‌اکنون افراد زیادی در این حوزه مشغول به فعالیت هستند امامطمئنا این فناوری به زودی بسیار راحت تر در دسترس خواهد بود. به بیان دیگر، توسعه دهندگان، محققان و برنامه نویسانی که می‌خواهند نام خود را در این تحقیقات حق کرده و به پیشرفته آن کمک کنند، می‌توانند درخواست دسترسی بتا و آزمایشی این پلتفرم را از طریق Github بدهند!

درباره نویسنده

سعید بهمنی

دیدگاه شما چیست