اخبار ایران و جهان فناوری

خودروهای خودران با بهره گیری از تراشه‌های NVIDIA در راه است

نوشته شده توسط سعید بهمنی

امروزه کم شرکت‌ها و تولیدکنندگان بزرگی بر روی خودروهای هوشمند و خودران کار نمی‌کنند، مهم‌ترین علت آن هم این است که هرچیزی در ابتدا حرص و ولع خاص خود را دارد.
در واقع امروزه هر خودرو ساز و البته هر شرکتی که کار استارت آپی می‌کند، به دنبال تولید محصولی هوشمند است که بدون دخالت انسان بتواند کار کرده و به مسیر خود ادامه دهد. حال هر کدام از این کمپانی‌های بزرگ با روش خاص خود، سیستم عامل مخصوص خود و طرح ویژه شان سعی دارند تا این پروژه را به اتمام برسانند.
یکی از کمپانی‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کند در نظر دارد تا با ایجاد یک سیستم خودران با قیمت بسیار پایین با بهره گیری از دوربین‌های ارزان‌قیمت به جای بهره گیری از سنسورهای گران این پروژه را با نام خود تکمیل کند. در سیستم جدید این تولید کننده به جای بهره گیری از سنسورهای گران قیمت Lidar با قیمت ۷۵ هزار دلار در محصول خود، از ۸ تا ۱۲ دوربین ارزان‌قیمت ۱۲ دلاری بهره خواهد گرفت.
این کمپانی بزرگ سعی دارد تا با همکاری NVIDIA دوربین‌ها را مجهز نموده تا بتوانند بهترین عملکرد را در این حوزه داشته باشند. در واقع حتی اگر این دوربین‌ها به GPU های با کیفیت نیز مجهز شوند، باز از قیمت بسیار پایین تری برخوردار خواهند بود.
البته باید این نکته را نیز ذکر کرد که خودروهای هوشمند آینده، بیش از یک خودروی برقی نیاز به انرژی داشته و برای فعال شدن رایانه و سیستم‌های درونی آن، باید قدرت کافی تامین شود.
البته اجرای این تفکر و ایده در جای خود بسیار سخت خواهد بود. سخت افزارهای NVIDIA باید بتوانند چند برابر قدرت فعلی خود کار کنند. یکی از مدیران ارشد این مجموعه می‌گوید که ما با همکاری NVIDIA به دنبال طراحی یک تراشه و تراشه جدید هستیم آن‌هم با بهره گیری از یک معماری خاص و نوین. در واقع چیپ های جدید این کمپانی ۲۰ برابر موثر تر از نمونه های قبلی خواهد بود و در حوزه گرافیکی نیز از الگوریتم های خاص NVIDIA بهره خواهد برد.
البته این شرکت که با نام Almotive فعالیت می‌کند می‌داند که برای این پروژه می‌بایست با تولیدکنندگان بزرگ تراشه در دنیا یعنی اینتل و … نیز مذاکراتی داشته باشد؛ اما در کنار تمامی این نیازمندی‌ها، باید پذیرفت که با پیشرفت سریع تکنولوژی، تولید محصولات خودران و هوشمند روز به روز ساده تر شده و همین کمک خواهد کرد که به زودی شاهد محصولاتی ارزان باشیم که تولید آن نیز دیگر کار آن‌چنان سختی نیست.

درباره نویسنده

سعید بهمنی

دیدگاه شما چیست