اخبار اخبار ایران و جهان کاشی

خاورمیانه و آغاز یک همکاری بزرگ علمی (گزارش تصویری علمنا از افتتاحیه سزامی)

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

همانگونه که در خبرها شنیدید امروز پروژه بسیار پیشرفته تحقیقاتی خاورمیانه به نام سزامی SESAME پس از سال‌ها نشیب و فراز به نتیجه رسید و بالاخره “سینکروترون نوری برای علوم تجربی و کاربردی خاورمیانه” یا همان سزامی در اردن افتتاح شد. به گواه صاحبنظران ، انجام این پروژه بزرگ علمی، آن هم در شرایط بحران زده خاورمیانه می تواند کورسوی امیدی برای آغاز همکاری های علمی با مشارکت کشورهای منطقه باشد. مراسم امروز با حضور ملک عبدالله پادشاه اردن آغاز شد و نمایندگانی از ایران و همچنین نمایندگانی از دیگر کشورهای عضو، نمایندگانی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سرن و یونسکو نیز در مراسم حضور پیدا کرده و به سخنرانی پرداختند. نمایندگان ایران در این مراسم عبارت بودند از دکتر تبریزچی، دکتر جواد رحیقی، سفیر کشورمان در اردن دکتر فردوسی پور، دکتر روضاتیان بعنوان سرپرست کاربران ایرانی در سزامی و دکتر خسرو آبادی. نام پروژه سزامی به نوعی در سنت های فرهنگی خاورمیانه نیز ریشه دارد. این نام  یادآور جمله معروف “سزامی باز شو” در داستان علی‌بابا و چهل دزد بغداد از مجموعه داستان های هزار و یک شب است. در این داستان غاری وجود دارد که چهل دزد بغداد گنج خود را در آن پنهان کرده‌اند و با گفتن این رمز در غار به روی آنها گشوده می‌‌شود. اینک پروژه سزامی قرار است در جدیدی به روی فهم بشر از طبیعت و رازهای جهان هستی باز کند.

 علمنا لایو امروز مرسم افتتاحیه این پروژه عظیم را پوشش داد و در گزارش تکمیلی آنچه که در امروز در علمنا لایو گذشت، اینک تصاویر مراسم افتتاحیه را در علمنا شاهد خواهید بود

۴

اردن شرایط خوبی را برای این مراسم تدارک دیده است.

۷

در ادامه فیلمی از تاریخچه این پروژه و نهادها و کشورهای مشارکت کننده در این پروژه به نمایش گذاشته شد

۸

عکس یادگاری شاه اردن با نمایندگان کشورهای عضو

 

۹

سخنرانی سفیر کشورمان در مراسم افتتاحیه سزامی در اردن

 

۱۲

سخنرانی رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی

 

گتنی است پروژه بزرگ سزامی  در ۳۵ کیلومتری امان پایتخت اردن بر بالای تپه‌ای واقع شده که اطراف آن را درختان زیتون احاطه کرده‌ است. این مجتمع شامل یک سینکروترون و یک شتاب‌دهنده ذرات است که به شکل یک میکروسکوپ بسیار قوی عمل می‌کند. محیط مسیر مدور این سینکروترون ۱۲۴.۸ متر و قدرت آن ۲.۵ گیگا الکترون ولت و حداکثر شدت جریان آن نیز ۴۰۰ میلی آمپر است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست