اخبار ایران و جهان فناوری

میدان‌های الکترومغناطیسی و نسل جدید فناوری تلفن‌های آینده

نوشته شده توسط سعید بهمنی

در حالی که فناوری NFC این روزها تبدیل به یک ویژگی ساده و البته استاندارد اسمارت فون های اندرویدی شده است، اما به دلیل محل قرار گیری آن بر روی گوشی و کارکردش گاهی باعث ضعف آنتن دهی گوشی‌ها شده که این موضوع اصلا خوشایند کاربران نیست.
به همین دلیل، دانشگاه Carnegie mellon با کار بر روی یک فناوری جدید پیشنهادی جالبی را در مورد نسل جدید این فناوری مطرح کردند که می‌تواند انقلابی در سیستم NFC باشد، فناوری صدور اطلاعات با بهره‌گیری از الکترومغناطیس!
سال گذشته، دیزنی طی تحقیقات گسترده‌ای اعلام کرد که هر وسیله الکترونیکی از یک میدان مغناطیسی منحصر به فردی بهره می‌برد که تا وقتی آن دستگاه خاموش نشده باشد، از آن می‌توان به عنوان یک ID شناسایی استفاده کرد. این ویژگی با کمی اصلاح سیستم‌های سخت افزاری و البته نرم افزاری به راحتی می‌تواند بر روی نمونه‌های اولیه اسمارت فون های در حال تولید قرار گرفته و البته به راحتی مورد سنجش و آزمایش‌های فنی قرار گیرد.
با کمک این فناوری و البته بهره‌گیری از تلفن‌های نسل جدید، آن‌ها به راحتی قادر خواهند بود تا با استفاده از نرم‌افزارهای خاص یا وجود حلقه‌های ویژه‌ای بر روی خود، نوع خاصی از اتصال را بین تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه های الکترونیکی موجود برقرار کرد.
کنترل وسایلی چون LED های هوشمند خانگی، یخچال، تلویزیون و … با این فناوری شاید نسل جدیدی از اتصالات را به جهانیان معرفی نماید. با این فناوری حتی دستگاه های غیر هوشمندی چون قهوه ساز را نیز می‌توان با این سیستم به راحتی به رسمیت شناخته و آن را با تعامل ساده‌ای کنترل کرد.
با این که در نمونه‌های اولیه تولید شده این فناوری، تلفن‌ها همراه با یک دانگل اضافه که در پایین آن نصب می‌شود کار می‌کند، اما در آینده این فناوری در آنتن و یا حتی بدنه فلزی این اسمارت فون ها جاسازی شده و مشکل قطعه اضافی را نیز حل خواهد کرد.
هنوز مشخص نیست که تیم تحقیقاتی و طراحی این پروژه، برای بروز مشکلاتی همچون نویز و یا تداخل امواج این تلفن‌های جدید چه تدابیری اندیشیده‌اند!

درباره نویسنده

سعید بهمنی

دیدگاه شما چیست