اخبار ایران و جهان فناوری

حمله سایبری گسترده‌ای که ۹۹ کشور را هدف قرار داد

نوشته شده توسط محمود کیانی

حمله سایبری وسیعی توسط باج افزاری موسوم به « WannaCry» روز جمعه ۲۲ اردیبهشت‌ماه بیش از ۲۳۰ هزار کامپیوتر در ۹۹ کشور دنیا را آلوده کرد.  این حمله وسیع و در نوع خود بی‌سابقه ضمن قفل‌کردن کامپیوترهای آلوده برای باز کردن مجدد سیستم درخواست ۳۰۰ دلار باج می‌کرد ضمن آنکه تحدیدی را به نمایش می‌گذاشت که اشاره داشت اگر این مبلغ را پرداخت نکنید تمامی اطلاعات روی کامپیوتر را پاک خواهد کرد. قربانیان این حمله طیف گسترده‌ای از شرکت‌ها و سازمان‌های مهم را در کشورهای مختلف شامل می‌شد.
در اثر این حمله تنها در بریتانیا بیش از ۴۵ بیمارستان و موسسه درمانی برای پذیرش بیماران خود با مشکلات جدی روبرو شدند. در روسیه هم که بزرگ‌ترین قربانی این حمله بود بیش از ۱۰۰۰ دستگاه کامپیوتر وزارت امور داخلی این کشور آلوده‌شده است. به گزارش آزمایشگاه امنیت سایبری «کسپراسکای» مهم‌ترین قربانیان دیگر این حمله سایبری پس از روسیه به ترتیب اکراین، هند و تایوان بوده‌اند.  از شرکت‌ها و نهادهای دیگری که در اثر این حمله با مشکلات جدی روبرو شدند می‌توان به شرکت آمریکایی خدمات پستی فدکس، شرکت مخابراتی اسپانیایی تلفونیکا، شرکت خودروسازی رنوی فرانسه اشاره کرد. در آسیا دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی بیشترین آسیب را درنتیجه این حمله دیده‌اند.
بر اساس برآوردهای هکرهای پشت این حمله ممکن است تا همین امروز از قبل باج‌های درخواستی خود رقمی در حدود ۱ میلیارد دلار به جیب زده باشند. بر اساس شواهد و اطلاعات اولیه بدافزار WannaCry که پشت این حمله بوده از کدهای مخربی استفاده می‌کرده که در اصل توسط آژانس امنیت ملی ایالات‌متحده آمریکا به‌عنوان سلاحی سایبری برای حمله به سیستم‌عامل‌های ویندوز طراحی‌شده بوده است. کدهای مخربی موسوم به « EternalBlue» یا آبی بیکران که نقطه‌ضعفی که همین چند ماه پیش هکرهای گروه موسوم به « Shadow Brokers» وجود آن را افشا کردند.
رخنه ایمنی مورداستفاده از این بدافزار نیز در همان زمان توسط مایکروسافت برطرف شده بود. این شرکت حتی برخلاف رویه خود پچ ایمنی برطرف ساز این رخنه را برای تمامی ویندوزهای قدیمی خود که دیگر از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کند نیز منتشر کرد.با این حال تمام سیستم‌عامل‌هایی که پچ برطرف‌کننده این رخنه را نصب نکرده بودند قربانی WannaCry بودند.شایان‌ذکر است که پس‌ازاین حمله مایکروسافت مجددا پچ ایمنی جدیدی را به‌صورت سراسری منتشر کرده است.

بدافزار

نقشه پراکندگی کشورهای آلوده شده توسط این بدافزار

درباره نویسنده

محمود کیانی

دیدگاه شما چیست