اخبار ایران و جهان فناوری

گوگل با سیستم عامل مرموز گوشواره در راه است!

نوشته شده توسط سعید بهمنی

وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم، سیستم‌عامل گوشواره یا Fuchsia گوگل یک نمونه بسیار ساده بود. در آن زمان این سیستم‌عامل برای اتصال اینترنت اشیا یا همان IOT طراحی‌شده بود و هیچ ظاهر و حالت گرافیکی خاصی هم نداشت.
اما امروز همه‌چیز تغییر کرده و به‌کل تکامل پیداکرده است. یکی از وب‌سایت‌های خبری به‌تازگی عنوان داشته است که این سیستم‌عامل به‌طورکلی تغییر کرده و با نام مستعار Armadillo قرار است مجددا عرضه شود. به نظر می‌رسد که گوگل در تلاش است تا با طراحی مجدد این سیستم‌عامل ایده‌هایی جدیدی را برای تکنولوژی‌های روز دنیا عرضه کند.
در تغییرات جدید سعی شده است صفحه اصلی این سیستم‌عامل به‌کلی تغییر کرده و با بهره‌گیری از اسکرول عمودی و جمع شدن نرم‌افزارها در کنار هم ظاهری جدید و شیک به این سیستم‌عامل داده شود. در نمونه اولیه رابط کاربری این سیستم‌عامل جدید همچنین می‌توانید صفحه را به قسمت‌های مختلف به‌دلخواه تقسیم کرده و یا برای آن را برای بهره‌گیری در مقیاس‌های بزرگ‌تر مثل تبلت آماده‌سازید.
Fuchsia همانند سیستم‌عامل‌های کروم و اندروید بر پایه لینوکس نبوده، اما از سیستم اپن سورس بهره برده و هرکسی می‌تواند آن را بر پایه نیاز و کارکرد موردنظر خود تغییر دهد.
شاید بتوان کمی آینده این سیستم‌عامل را حدس زد، اما در این‌یک سوال مهم وجود دارد و آن‌هم این است که نقش اصلی گوگل Fuchsia چیست؟! یکی از مسئولین ارشد گوگل در این خصوص می‌گوید که این سیستم‌عامل، اصلا یک اسباب‌بازی نخواهد بود، اما باید پذیرفت که تاکنون هیچ استراتژی عمومی برای آن از سوی گوگل اعلام‌ نشده است.
وب‌سایت افشا کننده این خبر معتقد است که گوگل به دنبال طراحی و اجرای سیستم‌عامل شبیه به اندروید است. چه می‌شود اگر گوگل بتواند با این سطح از تکنولوژی‌های مورداستفاده کنونی، پلتفرمی را طراحی کند که دیگر برای راه‌اندازی آن نیازی به لینوکس یا حتی جاوا نباشد؟
با شرایط فوق مشخص است که تا این گوشواره زیبای گوگل برای استفاده عمومی مردم آماده شود حداقل چند سالی طول می‌کشد، اما باید دید گوگل می‌تواند همانند اندروید شرایط و آینده فناوری‌های این‌چنینی را تغییر دهد؟

درباره نویسنده

سعید بهمنی

دیدگاه شما چیست