آخرین اخبار

صادرات علم نیازمند سرمایه گذاری بر روی زیرساختهاست

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان کرد: سرمایه گذاری در زیرساخت لازمه صادرات علم به کشورهای دنیاست و اگر استعدادهای لازم در زمینه های مختلف شکوفا شود، انتقال فناوری به کشورهای مختلف با روی گشاده صورت خواهد گرفت.
برنامه “گفت و گوی علمی” رادیو گفت و گو با موضوع (انتقال فناوری با رویکرد علمی) با حضور علی باریکانی، اقتصاددان، و ارتباط تلفنی با حبیب الله دهمرده، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس روانه آنتن شد.
باریکانی در خصوص استراتژی انتقال فناوری به کشورهای در حال توسعه توضیح داد: اثراتی که ورود یک فناوری بر اقتصاد یک کشور دارد مانند اثرات ورود یک کالا نیست.ورود یک کالا به کشور ممکن است سبب ورشکستگی یک شرکت داخلی تولیدکننده آن کالا شود اما ورود فناوری همواره تجارتی پر سود محسوب می شود .
وی خاطرنشان کرد: ورود فناوری از صرف هزینه و انرژی یک سازمان برای رسیدن به آن فناوری خاص جلوگیری می کند ، به همین جهت نگاه منفی که به واردات کالا وجود دارد در انتقال تکنولوژی وجود ندارد و در بلند مدت سود ده است.
این اقتصاددان با بیان اینکه همه کشورها در مسیر توسعه خود با مسائلی از این دست مواجه بوده اند، عنوان کرد : نهادهای اجتماعی تاثیر بسزایی در روند پیشرفت یک کشور دارند.به عنوان مثال زمانی که انگلیس مبتلا به بالاترین میزان فساد اقتصادی بود ، دارای بالاترین رشد اقتصادی نیز بود. درحالی که در کشورهای درحال توسعه این روند ممکن نیست چرا که در این کشورها پول حاصل از فساد و بی عدالتی از کشور خارج می شود و صرف رشد و توسعه کشورهای دیگر می شود.
در ادامه برنامه دکتر حبیب الله دهمرده در ارتباط تلفنی عنوان کرد: مردم ایران در ابعاد مختلف دارای استعداد هستند و اگر شرایط مهیا باشد این استعداد شکوفا می شود. انقلاب اسلامی در این مسیر به خوبی قدم برداشته است اما تا رسیدن به نقطه مطلوب راه زیادی مانده است و این مطالبه ای است که از مسئولان وجود دارد.
وی بیان کرد: بر تصمیم گیران و بودجه ریزان واجب است اگر با کمبود بودجه مواجه شدند از اعتبارات سایر بخش ها کم کنند ولی منابع مالی بخش علمی پژوهشی را فراهم کنند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی سرمایه گذاری در زیرساخت ها مانند آزمایشگاه ها را لازمه صادرات علم به کشورهای دنیا دانست و گفت: اگر استعدادهای لازم در زمینه های مختلف شکوفا شود، انتقال فناوری به کشورهای مختلف از سوی ایران با روی گشاده و به دور از نگاه خصمانه صورت خواهد گرفت.
وی تاکید کرد: اولا دولت مکلف و موظف است کالایی که ناگزیر به کشور وارد می شود انتقال تکنولوژی در کنار آن وجود داشته باشد.همچنین معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور نیز باید سرمایه گذاری بر روی پژوهش هایی انجام دهد که منجربه انتقال فناوری و تولید علم در کشور باشد.
دهمرده تاکید کرد: در حالت کلی وظیفه دولت است که بر اساس دستورات مقام معظم رهبری از واردات کالاهای بدون نیاز داخلی جلوگیری کند و انتقال فناوری را در دستور کار خود قرار دهد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست