اخبار ایران و جهان

مقاومت در برابر آمایش سرزمین

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان کرد: آمایش سرزمین و قرارگیری رشته های دانشگاهی در شهرهای دارای پتانسیل و زمینه های مربوط به آن، موضوع بسیار مهمی است که گاهی از سوی دانشگاه و حتی اساتید مورد بی توجهی قرار می گیرد.

برنامه ” گفت و گوی علمی ” رادیو گفت و گو با موضوع ( بررسی رشته های دانشگاهی و ضرورت بازنگری و به روزرسانی) با حضور دکتر خاوندکار ، دبیر اتحادیه انجمن های علمی حوزه فناوری و نوآوریهای کشور و استاد دانشگاه، دکتر قربانی مقدم ، متخصص سیستمها، اطلاعات و ارتباطات و ارتباط تلفنی با دکتر میرحمایت میرزاده ، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس روانه آنتن شد.
دکتر خاوندکار در ابتدا به سیاستگذاری های غلط آموزشی اشاره کرد و گفت : مدت ها در کشور دانش آموز خوب برای تحصیل در رشته ریاضی ترغیب می شد تا بتواند تجهیزات و ساختمان های ما را آماده و نظارت کند، به دانش آموزان کمی ضعیف تر توصیه می شد تجربی بخوانند تا جان انسان را محافظت کنند و ضعیف تر از آنها را به علوم انسانی سوق می دادند تا سرنوشت انسان ها را در دست بگیرند.
وی ادامه داد : از سوی دیگر مکتب مدرسه ما به دنبال تقویت سمت چپ مغز ما بود و تمام آزمون ها وضعیت این بخش مغز را می سنجیدند و در نهایت تمام تشویق ها برای افرادی بود که نیمکره چپ مغزشان بیشتر فعال بود. در حالی که کارآفرینی برای ارزش های هنری و تمام ارزش آفرینی ها سمت راست مغز را درگیر می کند.در واقع افرادی که نیمکره چپ مغز آنها فعال تر است باید پشتیبان این کارآفرینان و انسان های خلاق باشند.
دبیر اتحادیه انجمن های علمی حوزه فناوری و نوآوریهای کشور بیان کرد : در کشور ما مهندس و پزشک زیادی تربیت شده اند اما اقتصاددان و مدیران خوبی پرورش نداده ایم تا برای پزشکان و مهندسان ما کارآفرینی ایجاد کنند.همینطور در حوزه سینما و هنر در سطح بین المللی جوایز زیادی گرفته ایم اما یک فیلم کره ای آنقدر مخاطب پیدا می کند که خیابان های شهر در زمان پخش آن خلوت می شود.
دکتر خاوندکار تاکید کرد : درست است ما گذشته خوبی داشته ایم ، باید امروزمان را بسنجیم و بر مبنای نقشه علمی ساماندهی کنیم.در حال حاضر ما به اقتصاددان و مدیران عالم نیاز جدی و شدید داریم.
در ادامه دکتر قربانی مقدم عنوان کرد : علومی که در دانشگاه آموزش داده می شوند هنوز به مرحله نتیجه دهی نرسیده اند.به عنوان مثال آموزش ادبیات نتوانسته در تربیت رفتار و ارتباطات اجتماعی جوانان دانشجوی ما موثر باشد.بنابراین فلسفه علوم باید مورد توجه قرار گیرد و دانشجویان به عنوان یک واحد درسی بگذرانند با چرایی رشته خود آشنا شوند.
در ادامه دکتر میرزاده در ارتباط تلفنی اظهار کرد : در حال حاضر پذیرش دانشگاه ها، براساس هیات علمی ، امکانات موجود و توانمندی برای تشکیل کلاس ها صورت می گیرد و کمتر به مقوله آمایش سرزمین و نیازهای کشور توجه می شود و نتیجه آن انباشت فارغ التحصیلان بیکار در یک رشته خاص است. امکان دارد نتیجه آمایش سرزمین جابه جایی اساتید میان دانشگاه ها در شهرهای مختلف باشد که برای تربیت نیروهای مورد نیاز کشور باید صورت گیرد.
وی درخصوص حضور سازمان های مختلف در بخش دانشگاهی کشور که گاهی منجر به موازی کاری می شود، توضیح داد: به جز وزارت علوم دستگاه هایی هستند که فعالیت های علمی و پژوهشی دارند اما مدرک تحصیلی آکادمیک صادر نمی کنند ، بنابراین حضور معاونت علمی رئیس جمهور به منظور ساماندهی و نظارت بر عملکرد این موسسات ضروری است.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه چرا مجلس وزرای کارآزموده و تواناتری برای وزارت علوم انتخاب نمی کند، خاطرنشان کرد : رئیس جمهور وظیفه معرفی وزیر به مجلس را بر عهده دارد.قطعا در سطح کشور افراد توانمندتری هستند که می توانند نقش خود را بهتر ایفا کنند.
دکتر میرزاده عنوان کرد : باید رشته های دانشگاهی در مناطق ویژه آنها ارائه شوند و اساتید باید این موضوع را در نظر بگیرند.به عنوان مثال چرا باید رشته کشاورزی در تهران تدریس شود .به جای ایجاد آزمایشگاه های مصنوعی در تهران ، بودجه و امکانات را در جایی به کار ببریم که زمینه طبیعی مطالعه رشته فراهم شود.بخشی از این موضوع با مقاومت خود دانشگاه ها همراه می شود.
وی اضافه کرد : اساتید نیز همواره درخواست انتقال به تهران را دارند و معتقدند چون درجه علمی آنها افزایش یافته باید در مراکز علمی تهران مستقر شوند و رشته مورد تخصص خود را هم به آنجا ببرند و این موضوع سبب تمرکز امکانات و رشته ها در تهران شده است.بنابراین باید بپذیریم همه ارگان ها و نهادها در به ثمر ننشستن طرح آمایش سرزمین نقش دارند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست