آخرین اخبار

صادرات کشاورزی با توسعه کشت گلخانه ای میسر می شود

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

مشاور معاون وزیر جهاد در امور باغبانی ارتقای صادرات بخش کشاورزی را از اهداف اصلی وزارت کشاورزی عنوان کرد و گفت : باید بتوانیم از طریق گلخانه ها که نسخه بسیار دقیق است ، تراز صادرات کشاورزی را مثبت کنیم.
برنامه ” گفت و گوی علمی ” رادیو گفت و گو با موضوع ( فرصت ها و چالشهای توسعه کشت گلخانه ای) با حضور مهندس غلامرضا تقوی ، مشاور معاون وزیر جهاد در امور باغبانی و دکتر ولی الله بنی عامری ، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی روانه آنتن شد.
در ابتدا دکتر بنی عامری با بیان اینکه ایران دارای خصوصیات اقلیمی خشک و نیمه خشک است ، اظهار کرد : در سالیان اخیر ایران با مشکل کم آبی مواجه شده است و آب یک عنصر کلیدی در میزان تولید محصولات کشاورزی محسوب می شود.
وی به دلایل توسعه کشت گلخانه ای اشاره کرد وگفت : گسترش کشت گلخانه در وهله اول به دلیل کمبود آب و در وهله دوم به دلیل سیاست اعلام شده وزارت کشاورزی مبنی بر افزایش عملکرد در واحد سطح روی داد و در حال حاضر یک گزینه اجتناب ناپذیر محسوب می شود.
وی در پاسخ به این سوال که سلامت محصولات گلخانه ای تا چه میزان مورد اعتماد است ، عنوان کرد : از آنجایی که گلخانه ها یک محیط کنترل شده هستند و شرایط بسیار مناسبی برای اعمال شیوه های کنترل بیولوژیک و روش های غیر شیمیایی مهیا می کنند محصول کنترل شده تر با راندمان چندین برابر تولید می شود.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی، آموزش و انتقال دانش فنی را به عنوان یکی از اولویت های بسیار مهم در ارتقای کشت گلخانه ای معرفی نمود و بیان کرد: دانش فنی گلخانه ها در کشور دارای سابقه چندانی نیست ، از این رو لزوم آموزش در این خصوص ضروری به نظر می رسد.
دکتر بنی عامری در خصوص ارزش اقتصادی محصولات گلخانه ای عنوان کرد : تولید محصول سالم در گلخانه به مراتب آسانتر ، مطمئن تر و در دسترس تر است ، همچنین محصولاتی که در کل سال و خارج از فصل تولید می شوند ارزش اقتصادی بالاتری دارند ، بنابراین ارزش اقتصادی محصول در واحد سطح در گلخانه ها نسبت به فضای باز بالاتر خواهد بود و سود بیشتری عاید تولیدکنندگان می شود.
وی خاطر نشان کرد : از آنجایی که قیمت تمام شده محصولات کشاورزی در گلخانه به مراتب کمتر از فضای باز است به همین جهت توسعه صنعت کشت گلخانه ای در گروه صادرات محصولات است.
در ادامه مهندس تقوی اظهار کرد : ایران در بحث توسعه کشت گلخانه ای کشوری جوان است وکشاورزی گلخانه ای ما بر گرفته از کشاورزی سنتی ماست.
وی در خصوص امنیت غذایی نیز گفت : در اهدافی که برای وزارت کشاورزی تدوین شده است امنیت غذایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.این امنیت شامل امنیت کمی و کیفی مطرح است.
مشاور معاون وزیر جهاد در امور باغبانی ارتقای صادرات بخش کشاورزی را از اهداف دیگر وزارت کشاورزی عنوان کرد و گفت : باید بتوانیم از طریق گلخانه ها که نسخه بسیار دقیق است تراز صادرات کشاورزی را مثبت کنیم.
مهندس تقوی افزود: متاسفانه در فضای باز به خصوص در برخی از محصولات مانند گوجه فرنگی و خیار شرایط صادرات از لحاظ کیفیت و کمیت وجود ندارد اما در کشت گلخانه ای این امکان فراهم می شود.
وی خاطر نشان کرد : موضوع آموزش بحث جدی و کلیدی است.در این بخش دو مشکل وجود دارد افرادی هستند که در حال آغاز به کار هستند که آموزش های خاص خود را نیاز دارند البته عدم داشتن دانش تنها مربوط به این افراد نیست.ما صاحبان گلخانه هایی داریم که سطح بسیار عالی دانش فنی دارند و افراد زیادی نیز هستند که در سطح بسیار پایین دانش فنی قرار دارند.
فایل صوتی برنامه “گفت و گوی علمی” از سایت شبکه قابل دریافت است .

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست