علوم پایه

بریتانیا ۴۵۰ هزار سال قبل، از اروپا جدا شده است

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

هرکسی که تحولات سیاسی بین المللی را دنبال می کند احتمالا اخبار مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یا همان برکسیت Brexit آشناست. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که در جریان نتایج همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ مطرح شد یک تحول سیاسی است که در یک پروسه تدریجی بریتانیا را از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد. عنوان این یادداشت البته قدری غلط انداز است. بدیهی است که ۴۵۰ هزار سال پیش اساسا اتحادیه اروپا وجود نداشته است و تمدن بشری هم روی زمین شکل نگرفته بوده. اما مطالعه ای که هفته گذشته در نیچر منتشر شده و در این لینک قابل دسترس است از حقایق جالب جغرافیای سرزمین بریتانیا پرده برداشته است. بریتانیای امروز از نظر جغرافیایی در اروپای غربی واقع است و از چهار بخش تشکیل شده‌است. سه بخش آن شامل کشورهای انگلستان، اسکاتلند و ویلز است که در کنار هم بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهند. بخش چهارم، هم ایرلند شمالی است که در جزیره ایرلند قرار دارد. بریتانیای امروز از غرب و شمال توسط اقیانوس اطلس، از شرق توسط دریای شمال احاطه شده است و در جنوب به کانال مانش و در غرب به دریای ایرلند می رسد.
بریتانیا به واسطه فرم جزیره ای بودن خود یک حالت خاص در قاره اروپا محسوب می شود. اینکه چرا بریتانیا در تحولات تاریخی زمین تبدیل به یک جزیره جداگانه از خاک اروپا شده است همواره موضوع بحث و مطالعه پژوهشگران بوده است. اما اینکه دقیقا چه چیزی باعث شده که بریتانیا تبدیل به یک جزیره شود تنها به صورت جزیی توضیح داده می شد. اینک و در جریان یک بررسی جدید مشخص شده است که جدایی بریتانیا از سایر بخش های اروپا چیزی متفاوت با آن بوده که تا کنون تصور می شده است. یک رخداد جغرافیایی و زمین شناسی دومرحله ای آخرین پل ارتباطی میان داور Dover و کالایس Calais (کاله) فرانسه را از بین برده و بریتانیا را به یک جزیره تبدیل کرده است. در قاره اروپای کنونی بین انگلیس و کاله در خاک فرانسه تنگه داور واقع شده که البته همیشه در این محل قرار نداشته است. به گفته دانشمندان این جدایی در نتیجه دو رویداد جغرافیایی پدید آمده است.
به گفته دانشمندان نویسنده این مقاله ، این رخداد همزمان با شکل گیری هلند در اروپا رخ داده است. یعنی مصادف با زمانی که حجم فراوانی از آب از درون دریاچه ای موجود بر لبه یک صفحه یخی عظیم که از بریتانیا تا اسکاندیناوی کشیده شده بود سرریز شد. سانجیو گوپتا Sanjeev Gupta از امپریال کالج لندن می گوید جدایی بین داور و کاله مهمترین رخداد در تاریخ سرزمین بریتانیا بوده است. رخدادی که هویت سرزمین ما را تا به امروز شکل داده است. این اتفاق نخستین برکسیت Brexit بوده است. برکسیتی که برای انجام ان هیچ رای گیری و رفراندومی هم برگزار نشد و بدون این جدایی ، بریتانیای کبیر همواره بخشی از خاک اروپا باقی می ماند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست