آخرین اخبار

معافیت سربازی برای فعالان دانش بنیان

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

یکی از مسایلی که شرکت‌های دانش‌بنیان با آن مواجه بود، موضوع انجام خدمت سربازی برای افراد اصلی آن‌ها است، به نحوی که با جدا شدن یک فرد اصلی، فعالیت شرکت به صورت قابل ملاحظه‌ای افت می‌کرد.
به همین دلیل در اردیبهشت ماه سال ۹۴ تسهیلاتی از سوی بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، برای دانش آموختگان و افراد متخصص مشغول به کار در شرکت های دانش بنیان به منظور گذراندن دوره خدمت نظام وظیفه سربازی در نظر گرفته شد که به موجب این تعاملات شمولان نظام وظیفه سربازی قادر خواهند بود دوره خدمت خود را در یکی از شرکت های دانش بنیان بگذرانند.
این تسهیلات به صورت پروژه های تخصصی و تحقیقاتی است و فرد متقاضی پس از احراز امتیازهای لازم، به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی می شود و بعد از اجرای پروژه پژوهشی مورد نیاز یکی از سازمانهای دفاعی یا دولتی کشور، کارت پایان خدمت خود را دریافت می نماید.
همچنین در طول انجام پروژه تحقیقاتی، فرد متقاضی بر حسب صلاحدید سازمان دفاعی یا دولتی، می تواند بصورت پاره وقت در محل آن سازمان حضور یابد و ارتباط کاری خود را با شرکت دانش بنیان حفظ نماید.
البته افرادی که در شرکتهای همکار دفاعی (عضو مرکز سمتا، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) فعالیت دارند، می توانند بر روی پروژه مرتبط در داخل خود شرکت فعالیت نمایند و کارت پایان خدمت دریافت کننند که لازم است برای هماهنگی به مرکز سمتا مراجعه نمایند.

شرایط مشمولان

۱- مقطع تحصیلی
چنانچه دانش آموخته دانشگاهی در هریک از مقاطع کارشناسی،کارشناسی‌ارشد و یا دکتری تخصصی در یکی از شرکت­های دانش­بنیان به فعالیت مشغول باشد، با شرایط زیر مجاز است از تسهیلات خدمت نظام وظیفۀ تخصصی بهره ­مند ‌شود.
دانش‌آموختگان دوره‌های «دکتری حرفه‌ای» و نیز دوره‌های «تخصص بالینی، تخصص پزشکی و فوق تخصص» موردتأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ به ترتیب معادل با دانش‌آموختگان دوره «کارشناسی ارشد» و دوره «دکتری تخصصی» محسوب می‌شوند.

۲- مهلت ارائه تقاضا
از زمان دانش آموختگی متقاضی بیش از سه سال (برای دان آموخنگان دانشگاه های داخلی) و بیش از شش سال (برای دانش آموخنگان دانشگاه های خارج از کشور) نگذشته باشد.

۳- سابقه شرکت در شرکت دانش بنیان
دانش آموخته باید در یکی از شرکت های دانش بنیان مورد تایید معاونت علمی و فناوری به مدت دست کم شش ماه (بر اساس فهرست بیمه شرکت در ۶ ماه اخیر)به طور موقت به فعالیت مشغول وده باشد.فهرست شرکت های مورد تایید در صفحه اول سامانه www.daneshbonyan.ir قرار دارد.

۴- امتیاز فعالیت نخبگان
متقاضی باید حائز بیشترین امتیاز از فعالیت های نخبگانی (شامل فعالیت های فناورانه، پژوهشی و آموزشی) بر اساس معیارهای بنیاد در میان متقاضیان باشد.

۵- شرایط فروش شرکت
شرکت دانش بنیان باید دارای اظهارنامه مالیاتی باشد و کالاها و خدمات دانش بنیان خود را بر اساس اطلاعات اظهارنامه مالیاتی به فروش رسانده باشد.

۶- سهمیه هر شرکت
هر یک از شرکت های دانش بنیان می تواند یک نفر و به ازای هر پنج میلیارد ریال فروش سالانه (بر اساس اظهارنامه مالیاتی) یک نفر دیگر را معرفی کند.سهمیه مذکور تا سقف ده نفر برای هر شرکت در سال، برای مدت یک سال تعیین می شود.

۷- بارگذاری مستندات
لازم است اطلاعات هر یک از فعالیت ها به طور دقیق در سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان (soraya.bmn.ir) بارگذاری شود و بعدا مستندات آن برای بررسی به بنیاد نخبگان استانی تحویل داده شود.

۸- نحوه اطلاع رسانی
هیچ نیازی به مراجعه حضوری فرد یا ارائه تقاضای مکتوب به معاونت علمی و فناوری نیست و فرد متقاضی باید اطلاعات خود و شرکت خود را در سامانه soraya.bmn.ir ثبت و به صورت الکترونیکی مراحل آن را پیگیری کند.پیام های لازم درباره وضعیت تقاضا در همین سامانه قابل مشاهده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست