آخرین اخبار

“بازوی همکار” به کمک علوم پزشکی می آید

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

آرش احمدی نیا، دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به طراحی و ساخت ربات بازوی همکار با کاربرد در علوم پزشکی، کشاورزی و فناوری هسته‌ای شده است.
احمدی نیا در این باره گفت: ربات «بازوی همکار» شامل دو بازوی مکاترونیکی است که هر یک از بازوها در راستای محور طولی و در مقابل یکدیگر قرار دارند و در این مدل از طراحی تمامی فعالیت‌های بازوها در یک فضای شیشه‌ای و محدود به فضای آزمایشگاهی جهت ترکیب مواد سیال و یا جابجایی اجسام صلب در نظر گرفته و پیاده‌سازی شده است.
وی ادامه داد: هر بازو دارای سه درجه آزادی (چهار مفصل دورانی) است که تمامی نقاط مختصات اصلی دکارتی را پوشش خواهد داد و سعی شده است تا با پیاده‌سازی الگوریتم‌های کنترلی مختلف و پاسخ‌دهی حسگرها به صورت بلادرنگ همانندسازی بیشتری به عملکرد دست انسان صورت پذیرد.
احمدی‌نیا با بیان اینکه کنترل بازوها به دو روش دستی و نیمه اتوماتیک انجام می‌شود، تصریح کرد: در روش دستی کاربر با پوشیدن یک دست مجازی حرکات ربات را همچون حرکت دست خود کنترل کرده و فعالیت‌های مورد نظر را انجام می‌دهد و در روش نیمه اتوماتیک کاربر ابتدا سناریوی انجام فعالیت بازو را در نرم‌افزار به ربات خواهد داد و تغییر سناریوها در مدت زمان کل فعالیت را به صورت دستی در اختیار خواهد داشت.
به گفته این دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، از کاربردهای این ربات می‌توان در علم پزشکی جهت ترکیب مواد مورد نیاز روش شیمی‌درمانی، در زمینه کشاورزی به منظور تولید کود آلی، در زمینه فناوری هسته‌ای جهت ترکیب مواد رادیواکتیویته و در صنعت بسته‌بندی جهت افزایش بازدهی تولید بهره گرفت.
طرح «ربات بازوی همکار» دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در مسابقات رباتیک بین‌المللی ایران اپن۲۰۱۷ در لیگ ربات‌های نمایشی پذیرش و ارائه شده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست