اخبار ایران و جهان کاشی

با دستور رهبری سند جامع «مراودات علمی بین‌المللی» تدوین می شود

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

خبرگزاری تسنیم به نقل از دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از دستور مقام معظم رهبری برای تدوین «سند جامع مراودات بین‌المللی آموزش، پژوهش و علم و فناوری کشور» با همکاری و همیاری مقامات عالی رتبه و شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد.
محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به این خبرگزاری بیان کرده است: رهبر معظم انقلاب مدتی قبل دستور دادند سند جامع مراودات بین‌المللی آموزش، پژوهش و علم و فناوری در کشور برای صیانت و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی تدوین و تصویب شود.
وی افزود: تدوین این سند به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ و کارگروه ویژه آن نیز تشکیل شده است.
مخبردزفولی از فعالیت‌‌های شبانه‌روزی دبیرخانه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و ستاد نقشه جامع علمی کشور برای تهیه و تدوین این سند خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این طرح به‌زودی پس از مطرح شدن در صحن شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد.
دبیر شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی به ضرورت حفظ و حراست از ظرفیت‌های علمی کشور اشاره و تصریح کرد: ضروری است در عین تقویت تعاملات بین‌المللی و ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دنیا از محیط علمی، دانشمندان و ظرفیت‌های علمی‌ خود نیز صیانت کنیم.
وی با اشاره به وجود این تجربه در کشورهای مختلف جهان، اضافه کرد: اروپایی‌ها با ایجاد سازمان‌‌ها و نهادهای مختلفی این کار را انجام می‌دهند؛ در آلمان سازمانی برای تعاملات بین‌المللی حوزه علم و فناوری وجود دارد و برخی کشورهای آمریکایی نیز چنین نهادی را ایجاد کردند، هیچ کشوری نیست که ظرفیت بالای علم و فناوری را برای خود ایجاد کرده باشد، اما از آن صیانت نکند؛ امیدواریم به‌زودی و با تصویب این سند، با توجه به تدبیر رهبر معظم انقلاب در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در این خصوص گام مهمی برداریم.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست