آخرین اخبار

اجرای پروژه ملی سیستم‌های محاسباتی کلان داده

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ایجاد شبکه سیستم‌های محاسباتی به منظور افزایش توان محاسباتی کشور خبر داد و گفت: این پروژه تکمیل کننده پروژه ملی «گرید ملی» است.
وی با اشاره به ظرفیت‌های ایجاد شده در کشور در زمینه سیستم‌های محاسباتی کلان داده، افزود: به منظور افزایش توان محاسباتی کشور اقدام به ایجاد شبکه‌ای از مراکزی که توان محاسباتی کلان دارند، کرده‌ایم.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ادامه داد: این شبکه متشکل از مراکز دارای توان محاسباتی کلان داده چون پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و دانشگاه‌هایی چون صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و علم و صنعت است. این اقدام  موجب تقویت زیر ساخت‌ها و توان محاسباتی کشور خواهد شد.
احمدی تاکید کرد: بر اینکه در قالب این شبکه سازی اقدام به اجرای پروژه ملی HPC یا High Performance Computing (سیستم‌های محاسباتی کلان داده) ‌شده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر این پروژه تعریف شده است، ادامه داد: اجرای فاز یک پروژه HPC در حال انجام است. در فاز یک به طراحی نرم افزارها پرداخته می‌شود.
احمدی با تاکید بر اینکه فاز یک این طرح مراحل پایانی را طی می‌کند، اظهار کرد: طراحی نرم‌افزارهای مورد نیاز در محاسبات کلان در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و با همکاری دانشگاه‌های کشور طراحی شده است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص میزان توان محاسباتی کشور یادآور شد: در فاز یک این پروژه درصدد هستیم تا هم نرم‌افزارهای مورد نیاز و هم ظرفیت‌هایی که باید به شبکه محاسباتی کشور اضافه کنیم، تعریف شده است.
وی با انتقاد از این که در حال حاضر دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در خصوص سیستم‌های محاسباتی کلان داده به صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند، افزود: هر کدام از این مراکز ظرفیت‌هایی دارند و در تلاش هستیم این ظرفیت‌ها را در یک شبکه واحد وارد کنیم تا سرویس هماهنگی به مراکز تحقیقاتی ارائه دهیم.
احمدی با بیان اینکه پروژه ملی HPC تکمیل کننده پروژه کلان «گرید ملی» است، به وضعیت بودجه‌های اختصاص یافته به آن اشاره کرد و گفت: ردیف بودجه‎‎ای برای این پروژه با موافقت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در نظر گرفته شد ولی متاسفانه در سال گذشته این ردیف حذف و به جدول ۱۴ منتقل شد.
وی میزان اعتبارات برای این پروژه را در سال ۹۴ حدود ۱۰ میلیارد تومان ذکر و تاکید کرد: این اعتبار تاکنون محقق نشده ولی اساس پیشنهاد ما که باید به این پروژه بودجه‌ای اختصاص داده شود، از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی پذیرفته شده است.

منبع: ایسنا

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست