آخرین اخبار

ساخت پلیمر ترکیبی در صنایع خودروسازی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

«پلیمر ترکیبی حافظه‌دار ترموپلاستیک» توسط محققان دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه سمنان با همکاری پارک علم و فناوری این دانشگاه ثبت اختراع شد.
داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: «پلیمر ترکیبی حافظه‌دار ترموپلاستیک» توسط دکتر عبدالحسین فریدون عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه سمنان، دکتر مرتضی قربان زاده آهنگری عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران،  فرزانه معماریان از دانشجویان دکتری این رشته و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل ثبت اختراعات کشور به شماره ۸۹۲۵۹ به ثبت رسید.
وی در توضیح این اختراع گفت: مواد حافظه‌دار موادی هستند که این توانایی را دارند که اگر آن‌ها را تا بالای دمای ویژه‌ای گرم کنیم، قادر به بازیابی شکل اولیه‌ی خود خواهند بود، از این‌رو تولید پلیمرهای حافظه‌دار می‌تواند از منظرهای مختلف حائز اهمیت باشد.
معروفی با اشاره به  نیاز روزافزون صنایع مختلف به پلیمرها و به‌خصوص پلیمرهای هوشمند و پایین بودن استحکام  این مواد به‌عنوان یکی از نقاط ضعف گفت: این طرح با هدف رسیدن به ساختار بهینه‌ای از پلیمرهای حافظه‌دار دارای مقاومت مکانیکی بالا در برابر بارهای ضربه‌ای انجام شده و ازترکیب دو پلیمر پلی یورتان ترموپلاستیک و اکریلونیتریل بوتادین استایرن استفاده شده است.
وی یکی از کاربردهای مهم این کامپوزیت را در صنایع خودروسازی عنوان کرد و گفت: این طرح با توجه به اینکه بیشتر بر بهبود خواص ضربه‌ای و مکانیکی یک پلیمر ترکیبی حافظه‌دار تأکید دارد، می‌تواند کاربرد این پلیمرها را در صنایع مختلف افزایش دهد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست