آخرین اخبار

آزمایش ژنتیک ازدواج تنها برای افراد در معرض خطر

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

برنامه ” گفت و گوی علمی ” رادیو گفت و گو با موضوع (اجباری شدن آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج در ایران ) با حضور دکتر مسعود هوشمند ، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی و زیست فناوری ژنتیک  و ارتباط تلفنی با دکتر اشرف سماوات ، رئیس اداره ژنتیک وزارت بهداشت روانه آنتن شد.
دکتر هوشمند با بیان اینکه آزمایشهای ژنتیک نه تنها در ایران بلکه در همه جای دنیا هزینه بر است ، گفت : در اکثر کشورها این هزینه را دولت و بیمه ها پرداخت می کنند اما در ایران این هزینه بر دوش بیمار است ، گرچه در صورت ایجاد ناهنجاری های ژنتیکی هزینه های درمان سنگینی بر دوش دولت تحمیل می شود.به عبارت دیگر در کشورهای دیگر بر روی پیشگیری، سرمایه گذاری می کنند تا از ایجاد معلولیت جلوگیری  کنند.
وی افزود : انجام آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج بدون داشتن اطلاعات از وراثت یک خانواده کار بیهوده ای است.به این معنا که افراد باید مورد مشاوره قرار بگیرند و در صورتی که تشخیص داده شد که امکان بروز مشکلات وجود دارد آزمایش تجویز شود.
عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی و زیست فناوری ژنتیک با تاکید بر اینکه بسیاری از بیماری ها با انجام برخی از آزمایشات ژنتیک مشخص نمی شود، عنوان کرد : مشاور ژنتیک به افراد کمک  می کند تا مسیر کلی را در نظر بگیرند و با توجه به سابقه بیماری خاص در خانواده اقدام به انجام آزمایشات مخصوص کنند.
در ادامه گفت و گو دکتر سماوات در ارتباط تلفنی عنوان کرد : آزمایشات ژنتیک پیش از ازدواج را در صورتی می توانیم داشته باشیم که از قبل، موارد در معرض خطر را شناسایی کرده باشیم و آزمایش برای شخص ضروری باشد ، در غیر این صورت انجام آزمایشات ژنتیک مفهومی در نظام پزشکی ندارد.
وی با بیان اینکه اصول پزشکی در برنامه های ژنتیک تغییر نمی کند ، اظهار کرد : در ابتدا ما آزمایش ژنتیک را برای کسی که تقاضا کند انجام نمی دهیم.کاری که می توانیم انجام دهیم شناسایی افراد در معرض خطر است و مشاوره ژنتیکی که خطر برای افراد  مشخص و برای آزمایش ارجاع داده شوند.
رئیس اداره ژنتیک وزارت بهداشت تاکید کرد : انجام آزمایش لزوما سبب پیشگیری نمی شود.تا زمانی که جواب آزمایش مشخص و تفسیر  نشود و مداخله پزشکی صورت نگیرد ، پیشگیری نمی تواند مطرح شود.
دکتر سماوات با بیان اینکه نتایج پژوهش ها به نحو مطلوب در اختیار درمان قرار نمی گیرد ، عنوان کرد : این موضوع باید برنامه ریزی شود و پژوهش ها به صورت ساختاری در معاونت پژوهش به کار گرفته شود.ضمن اینکه تحقیقات دانشگاهی باید شرایط لازم را داشته و نتایج کاربردی در درمان داشته باشد.
وی در ادامه افزود : اداره ژنتیک با دانشگاه ارتباط تنگاتنگی دارد و دانشجویان تحقیقات را برای این مرکز انجام می دهند همه پژوهش های صورت گرفته در آن بر اساس نیاز بیمارستان است و نتایج در عمل به کار گرفته می شود.
رئیس اداره ژنتیک وزارت بهداشت اظهار کرد : هدف ما کاهش معلولیت هاست بنابراین باید ابزار مناسب برای نیل به این مهم را داشته باشیم.هدف ما مشاوره ژنتیک نیست تا عده ای را مجبور به این کار کنیم.زمانی که افراد به اجبار اطلاعات را در اختیار پزشک قرار دهند ، نمی توان به آن مشاوره گفت.
دکتر سماوات تاکید کرد : درصورت اکراه و عدم همکاری افراد، شرح حال مناسبی دریافت نمی شود و در این شرایط سازماندهی اطلاعات کار مشکل و نشدنی است.
وی خاطرنشان کرد : همه معلولیت ها از ناهنجاری های ژنتیک ایجاد نمی شود و بسیاری از آنها محیطی و اکتسابی است.از سوی دیگر همه معلولیت ها به ازدواج فامیلی ارتباط ندارد.بنابراین باید همه واقعیت های موجود را  واکاوی کنیم که از بهترین ابزار برای کاهش معلولیت استفاده کنیم.
قابل ذکر است برنامه “گفت و گوی علمی” از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۱ از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست