اخبار ایران و جهان سرویس انسان شناسی گزارش

اسکار امسال، سیاسی‌ترین اسکار تاریخ

نوشته شده توسط محبوبه ملک مختاری

امشب هشتاد و نهمین مراسم اهدای جوایز اسکار برگزار می‌شود. در مراسم اسکار که هرساله در هالیوود برگزار می‌شود، بنا به یک سنت نانوشته برندگان این جایزه مشهور سینمایی از بستر ایجاد شده برای هدایت افکار عمومی به سمت و سوی مسائل سیاسی استفاده می‌کنند. به خصوص که با مخالفت گسترده هنرمندان هالیوود با دونالد ترامپ، رییس جمهوری جدید آمریکا، پیش‌بینی می‌شود اسکار امسال بیش از هر زمان دیگرى سیاسى شود. خبرگزاری ای بی سی نیوز پیش‌بینی کرده است اسکار امسال، سیاسی‌ترین مراسم اسکار تاریخ باشد. سؤال این است که مراسم اسکار از چه زمانی وارد حوزه سیاست شد؟
اهالی هالیوود غالبا سال ۱۹۷۳ را آغاز سخنرانی‌های سیاسی در مراسم اسکار می‌دانند. در این سال مارلون براندو که برنده جایزه بهترین بازیگر برای بازی در فیلم پدرخوانده شده بود، ساچین لیتل فیدر Sacheen Littlefeather یک بازیگر سرخ‌پوست گمنام را به‌جای خود به مراسم اسکار فرستاد. لیتل فیدر طی سخنان خود اشاره کرد که براندو جایزه‌اش را نخواهد پذیرفت و علت عدم حضور او در مراسم اسکار، اعتراض به نوع رفتار با بومیان آمریکا در صنعت فیلم‌سازی و اتفاقات Wounded Knee Creek در داکوتای جنوبی است. چند هفته پیش از مراسم، معترضان در Wounded Knee خواستار برکناری رئیس شورای قبیله شده بودند، جایی که ۲۰۰ فعال «اوگلالا لاکوتا» آن را اشغال کرده بودند و دولت آمریکا سعی در نفوذ در آن‌ها داشت. در سال ۱۹۷۸ ونسا ردگرو Vanessa Redgrave برای بازی در فیلم جولیا جایزه بازیگر مکمل را به دست آورد. او از حامیان سرسخت مردم فلسطین بود و به ساخت فیلم مستند «فلسطین» در پشتیبانی از این کشور کمک کرده بود. ونسا هنگام دریافت جایزه از آکادمی اسکار برای حمایت آکادمی از او در برابر فشار صهیونیست‌ها تشکر کرد و رفتار صهیونیست‌ها را توهین به تمام یهودیان و توهین به کوشش تاریخی در برابر فاشیسم و سرکوب خواند. در سال ۱۹۹۹ الیا کازان Elia Kazan جایزه افتخاری اسکار را به سبب فعالیت‌های هنری خود دریافت کرد. او چند دهه پیش‌تر با کمیته فعالیت‌های ضدآمریکایی همکاری کرده و برای محافظت از خود، نام چند تن از همکاران کمونیست خود را لو داده که این کار زندگی آن‌ها را تباه کرده بود. کازان هرگز به این خاطر از دوستان خود عذرخواهی نکرد و منفور مردم بسیاری شد. این کار او واکنش‌های متناقضی در پی داشت. بااین‌همه مردم زیادی به اقدام اسکار اعتراض کردند.
سخنرانی‌های سیاسی در اسکار ادامه داشته است. هلی بری اعلام کرد کسب جایزه بهترین بازیگر زن فضا را برای دیگر بازیگران زن آفریقایی-آمریکایی در صنعت فیلم‌سازی باز کرده است. مایکل مور نیز در سال ۲۰۰۳ علیه جورج بوش رئیس جمهور آمریکا و جنگ با عراق سخن گفت. به‌تازگی موضوع تغییر آب‌وهوا مورد توجه هنرمندان در مراسم اسکار قرار گرفته است. لئوناردو دی­کاپریرو برنده جایزه بهترین بازیگر مرد در سال ۲۰۱۶ هنگام دریافت جایزه به این موضوع اشاره کرد. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند، به دو دلیل امسال سیاسی‌ترین مراسم اسکار را داشته باشیم، نخست آغاز به کار دولت ترامپ و جریان #OscarsSoWhite که از سال ۲۰۱۵ آغاز شده است.
مریل استریپ بازیگر برنده سه جایزه اسکار در مراسم گلدون گلوب امسال ترامپ را برای تقلید از یک گزارشگر معلول و روش برخورد با رسانه‌ها مورد انتقاد قرار دارد. ترامپ نیز در توییتر از خجالت او درآمد و گفت مریل استریپ را زیادی در هالیوود بزرگ کرده‌اند و این هنرپیشه باسابقه را یکی از هواداران «هیلاری کلینتون»، ‌بازنده انتخابات خواند. از ایران هم فیلم فروشنده، ساخته اصغر فرهادی با چهار فیلم دیگر در بخش فیلم‌های خارجی اسکار رقابت می‌کند. آقای فرهادی انوشه انصاری و فیروز نادری را به‌عنوان نمایندگانش برای شرکت در هشتاد و نهمین مراسم اسکار معرفی کرد. او پیش‌تر اعلام کرده بود که در اعتراض به فرمان اجرایی دونالد ترامپ در رابطه با محدود کردن ورود مهاجران به آمریکا و با غیرمنصفانه خواندن شرایطی که برای ورود مسافران و مهاجران آمریکا به وجود آمده، در این مراسم حضور نخواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود اگر فروشنده با اقبال داوران اسکار روبرو شود و جایزه را از آن خود کند، نمایندگان آقای فرهادی قصد دارند از این تریبون برای اظهارنظر انتقادی درباره قانون ممنوعیت صدور روادید برای شهروندان هفت کشور مسلمان و آقای ترامپ استفاده کنند. افزون بر اختلافات میان هنرمندان و دولت ترامپ، آکادمی اسکار «از دو سال پیش با عدم توجه به اقلیت‌ها در جوایز بزرگ» روبرو است. تد جانسون سردبیر ورایتی Variety معتقد است این سخنرانی‌ها در پایان منجر به کارهایی گوناگونی می‌شود. برای نمونه پاتریشیا ارکت Patricia Arquette در سال ۲۰۱۵ برنده جایزه بهترین بازیگر زن برای بازی در فیلم Boyhood به برابری حقوق زنان و مردان اشاره کرد. این سخنان همان سال مایه تصویب قانونی درباره دستمزد برابر شد. این گونه اظهارات نه‌تنها می‌توانند تأثیرات مستقیمی، برای نمونه بر تغییر آب‌وهوا داشته باشند، گاهی بر افکار عمومی هم تاثیر می‌گذارد که این امر در پایان مایه تغییر سیاست‌ها می‌شود. یک‌صد میلیون تن در سراسر جهان مراسم اسکار را تماشا می‌کنند، آیا اسکار بهترین فرصت نیست تا هنرمندان آنچه در دل دارند با مردم در میان بگذارند؟

درباره نویسنده

محبوبه ملک مختاری

دیدگاه شما چیست