اخبار ایران و جهان

حمایت “صنایع کوچک” از دانش بنیان ها

نوشته شده توسط مهشید غلامی

علی یزدانی رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی صبح امروز در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان صنایع کوچک با ستاد توسعه زیست‌فناوری با اشاره به اقدامات معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری در جهت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: حوزه زیست‌فناوری حوزه‌ای ثروت‌آفرین و اشتغال‌زا است و این در حالی است که تاکنون توجه کمی به این حوزه شده است.
وی افزود:تا به حال تعداد محدودی از بنگاه‌ها و یا شرکت‌های دانش‌بنیان به این سازمان برای ارائه خدمات مشاوره‌ای مراجعه کرده‌اند و این در حالی است که حوزه زیست‌فناوری ارتباط مستقیمی با سه وزارتخانه بهداشت، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت دارد.
رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ادامه داد:در حال حاضر ۳۸۹ خوشه صنعتی در کشور شناسایی شده که از این تعداد ۱۶ خوشه با حوزه زیست‌فناوری مرتبط هستند. همچنین خوشه‌هایی چون بیوتکنولوژی استان البرز، طیور در خراسان جنوبی، محصولات باغی در آذربایجان غربی و قزوین، گیاهان دارویی در آذربایجان غربی و کاشان، گل و گیاهان زینتی و خوراک و مکمل‌های دام و طیور در کشور ایجاد شده اند.
یزدانی خاطر نشان کرد: تاکنون ۱۱۴ نیاز فناورانه در بنگاه‌های کوچک و متوسط شناسایی شده اند و با توجه به اینکه ماموریت این سازمان ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها و حمایت از بنگاه‌ها در جهت توسعه بازار است، در برخی از شهرک‌های صنعتی مراکز خدمات فناوری و کسب و کار ایجاد و مشاورانی را برای ارائه مشاوره‌های موردنیاز به شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر کرده‌ایم.
وی با اشاره به مفاد تفاهم‌نامه گفت: این تفاهمنامه به مدت ۵ سال و با هدف ثروت آفرینی و توسعه همکاری در جهت استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی به امضا رسید.
همچنین در ادامه مراسم مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری گفت: در حال حاضر ۱۶ هزار فارغ‌التحصیل در حوزه‌های زیست‌فناوری داریم و ماموریت ستاد کاهش قیمت تمام شده محصول و رقابت پذیری محصول در بازارهای بین المللی است.
وی رتبه ایران در منطقه در حوزه زیست فناوری را اول و در دنیا ۱۴ اعلام کرد و افزود: بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در سند زیست‌فناوری مشخص شده است که ایران باید تا افق ۱۴۰۴ به سه درصد بازار زیست‌فناوری ایران دست یابد که این ۳ درصد حدود ۳۰میلیارد دلار برآورد شده است.
قانعی در ادامه به ایجاد صندوق حمایت از توسعه زیست فناوری اشاره کرد و افزود: این صندوق برای حمایت از فعالیت های شرکت بنیان در حوزه زیست فناوری یجاد شده است و در صورتی که شرکت‌های دانش‌بنیان محصولی در حوزه زیست‌فناوری تولید کنند که برای کشور و سلامت جامعه سودمند باشد، این صندوق ریسک محصولات این شرکت را پوشش می‌دهد تا بتواند این محصولات وارد بخش صنعت شود.همچنین با پوشش ریسک توسط این صندوق توانستیم مهارگرهای زیستی برای کاهش سم در مزارع، تولید نهال عاری از ویروس با عملکرد بالا و ارائه مدل تغذیه زیستی برای گیاهان را به تولید صنعتی برسانیم.
وی در خصوص فعالیت های این دو سازمان تا به حال اظهار کرد: در حال حاضر از این تعداد ۳۰ داروی بیوتکنولوژی در کشور به مرحله تولید رسیده است و ۲۰ داروی دیگر نیز در دستور کار قرار دارد و برای این کار یک شتاب‌دهنده در کرج ایجاد شده است. این شتاب‌دهنده که مجهز به آزمایشگاه‌های مجهز است و از شرکت‌های دانش‌بنیان برای تولید نیمه ‌صنعتی حمایت می‌کند.
دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری با بیان اینکه ۸ شرکت دانش‌بنیان در این زمینه فعالیت دارند،‌ یادآور شد: تولید این ۲۰ داروی بیوتکنولوژی ارزش افزوده بالایی خواهد داشت.
وی در پایان از راه‌اندازی دو شتاب‌دهنده دیگر در کشور خبر داد.

درباره نویسنده

مهشید غلامی

دیدگاه شما چیست