طبیعت و محیط زیست کاشی

آیا روند درمان پلنگ رودسر موثر بوده؟

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

تشخیص اولیه دانشکده دامپزشکی مبنی بر شکستگی ستون مهره و فشار بر نخاع پلنگ رودسر هنوز منتفی نیست…

تازه‌ترین گزارشات حاکی از آن است که پلنگ رودسر (ظهر روز چهارشنبه ۴ اسفند سال ۹۵) از کلینیک حیات‌وحش پارک پردیسان خارج و به باغ قوی سیاه واقع در جاده قدیم منتقل گردید. ۱۶ روز از انجام عمل جراحی بر روی این پلنگ ماده آسیب‌دیده می‌گذرد و دوره درمانی که جهت ارزیابی و امکان بازگشت نخاع به حالت اولیه پیش‌بینی شده بود، آرام‌آرام سپری می‌شود. در ظرف این مدت گفته‌های امیدبخشی از جانب مسئولان و دست‌اندرکاران این پروژه بدین شرح اعلام شده است:
۱) حمیدرضا فتاحیان، جراح معالج در دو گفتگو با خبرگزاری تسنیم: امیدواریم پلنگ رودسر بتواند از هر دو پا به طور کامل استفاده کند (۲۶ بهمن). این حیوان امروز (۲۷ بهمن) توانایی راه رفتن را به دست آورد و وارد کلاس دو ضایعه عصبی گردید که در مرحله بعد پس از رفع عضلات پا قادر خواهد بود، بصورت عادی راه برود. (لینک خبر)
۲) علی تیموری، مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط‌زیست در گفتگو با خبرگزاری مهر: خوشبختانه پلنگ آسیب دیده رودسر طی روزهای گذشته رو به بهبود بوده است. در اندام‌های تحتانی حرکاتی دیده می‌شود و تغذیه کاملاً مناسبی با گوشت قرمز هم دارد. سازمان محیط‌زیست همه تلاشش را برای بهبود این حیوان خواهد کرد تا جایی که حتی بتوانیم حیوان را برای رهاسازی در همان منطقه‌ای که به آن متعلق است، آماده کنیم. (لینک خبر)
۳) آرزو صانعی، در گفتگو با خبرگزاری ایرنا: یکی از موضوعات مطرح‌شده امکان بازگشت این پلنگ ماده به طبیعت بود. پس از اعلام‌نظر تیم جراحی در خصوص پیش‌بینی وضعیت سلامتی پلنگ رودسر و بعد از تکمیل دوره درمانی، برنامه‌ریزی‌های لازم با لحاظ کردن امکان آماده‌سازی این پلنگ ماده در زیستگاه آن انجام خواهد شد. (لینک خبر)

امید به رهاسازی در طبیعت
نصب دوربین تله‌ای و دوربین فیلمبرداری در محل نگهداری پیشین این گربه‌سان، امیدها را برای دریافت خبرهای لحظه به لحظه قوت بخشید، در حالی که تا امروز تنها سه فیلم (۲۶، ۲۷ و ۲۹ بهمن) به انضمام یک عکس (۱ اسفند) که متعلق به دوربین تله‌ای است؛ از روند بهبود پلنگ رودسر در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار گرفته که در آن‌ها گام‌های لرزان و پر افت و خیز بیمار در طلب غذا و آب نشان داده می‌شود.
پلنگ رودسر پیش از انتقال به باغ قوی سیاه، بیهوش و توسط دست‌اندرکاران و جراح مربوطه، دکتر حمیدرضا فتاحیان ویزیت گردید. عکس‌ها و سایر مستندات نشان از دست‌کم ۷ زخم باز دارند که پس از ۱۵ روز از نزدیک توسط تیم درمانی دکتر فتاحیان مورد درمان قرار می‌گیرد. وضعیت کنونی پلنگ رودسر نظر به کاهش وزن و … نشان می‌دهد که ظاهراً این حیوان برای رهاسازی نیازمند اقدامات تخصصی است.

نظر دامپزشک باغ‌وحش شیکاگو: ارائه پیشنهاداتی بر مبنای فرضیه به دلیل عدم مورد مشابه
چندی پیش دکتر حمیدرضا فتاحیان اعلام کردند که نتایج پرتونگاری و گزارش عمل جراحی پلنگ رودسر را برای دامپزشک ارشد باغ‌وحش شیکاگو ارسال کرده و با توجه به اینکه پلنگ به خوبی غذا می‌خورد و قادر است اندام تحتانی خود را تا حدودی حرکت دهد، دستورالعملی را به منظور درمان تکمیلی دریافت کرده‌اند. (لینک خبر)
مکاتبه با ساتیا چیننادورای (Sathya Chinnadurai) دامپزشک ارشد باغ‌وحش شیکاگو حاکی از آن بود که پیشنهاداتی که توسط این مجموعه برای پلنگ بیمار ارائه شده صرفاً بر مبنای فرضیه بوده چرا که این مجموعه پیش از این مورد مشابهی بر روی گربه‌سانان بزرگ نداشته است.

مزایای کار تیمی
در هر صورت ظواهر امر نشان می‌دهد که این کیس درمانی کماکان مشارکت تیمی را طلب می‌کند. تیم دامپزشکی دانشگاه تهران این روزها خود را از بحث‌های حاشیه‌ای و مرتبط با این موضوع کنار کشیده که این مساله البته دور از ذهن نیز نبود چرا که متاسفانه برخوردها نسبت به این مجموعه خصمانه بوده است علیرغم بارها تاکید بر عدم تشخیص تیمی اولیه توسط دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و مهم‌تر از آن قرار بر انجام MRI ، هنوز تیم به سهل‌انگاری و دستور به معدوم‌سازی حیوان متهم می‌شود در حالی که بر آگاهان مشخص است اگر اجماع‌نظر بر معدوم‌سازی وجود داشت، هیچ‌گاه تیم دانشکده که در این زمینه صاحب تجربه چند ساله هستند انجام MRI را برای پلنگ زخمی تجویز نمی‌کردند.
با همه این‌ها هنوز دلیل اتهاماتی نظیر دستور بر معدوم‌سازی، اتانازیست بودن، ناراحت بودن از زنده ماندن حیوان و غیره مشخص نیست و همه این موارد فضای غبارآلودی را بر عرصه مداوای این حیوان حاکم ساخته است.
به هر صورت بسیاری از دامپزشکان معتقدند که در مورد پلنگ رودسر هنوز نمی‌توان به طور قطعی از بازگشت‌پذیری یا عدم بازگشت‌پذیری ضایعه نخاعی صحبت کرد چرا که زمان باید بگذرد تا بتوان موفقیت را به نحو احسن ارزیابی کرد.

لزوم به شفاف‌سازی
آیا زمان آن فرا نرسیده که مدیریت پروژه احیاء پلنگ رودسر وضعیت این حیوان را بصورت شفاف توضیح دهد؟ تا امروز تنها خبرگزاری تسنیم گزارش‌های اختصاصی و کاملاً مثبت و امیدوارانه‌ای از وضعیت پلنگ رودسر منتشر ساخته در حالی که متاسفانه سایر منتقدان از عرصه نظارت به طور کل محو شده‌اند؟ سوالات زیادی هنوز وجود دارد: محل نگهداری جدید حیوان مذکور چه ویژگی‌های شاخصی دارد که خبرگزاری تسنیم از آن تحت عنوان یک مکان مجهز یاد می‌کند؟
آیا امکان دسترسی خبرنگاران به این مرکز و تهیه گزارش‌های رسمی و مستند وجود دارد؟ از آنجایی که بستر شایعات از جمله دور کردن از چشم رسانه‌ها به دلایل متعدد می‌تواند فراهم باشد لذا بهتر است که هر چه سریع‌تر وضعیت سلامت این حیوان از طرف تیم درمانی بصورت گزارشی جامع ارائه شود و حتی امکان بازرسی و حضور سایر دامپزشکان صاحب تخصص در زمینه حیات‌وحش نیز مهیا گردد چرا که اگر چنانچه تشخیص تیم درمانی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران مبتنی بر شکستگی  ستون مهره و آسیب نخاعی حتی یک فرض محال نیز باشد، شایسته است که برای درمان لحاظ گردد و این مهم میسر نخواهد شد مگر آنکه سازمان حفاظت از محیط‌زیست و دفاتر مسوول از جمله دفتر شکار و صید و دفتر حیات‌وحش در این مورد تصمیمات جدی‌تری بگیرند. لازم به یادآوری است که چندین جراح متخصص جراحی ستون مهره‌های انسانی نیز در جریان پروسه درمانی این پلنگ قرار گرفته و در نامه‌ای رسمی به این نکته اشاره کرده‌اند که در برهه کنونی یعنی حتی پس از عمل، کماکان رفع فشار از نخاع ضرورت دارد و این مساله نشان می‌دهد که ظاهراً تشخیص اولیه مبنی بر شکستگی ستون مهره و فشار بر نخاع می‌تواند فرضیه‌ای محال نباشد.

تصاویر قبل از عمل

پلنگ رودسر پلنگ رودسر پلنگ رودسر

تصاویر تکان دهنده ۱۶ روز بعد از عمل

پلنگ رودسر پلنگ رودسر پلنگ رودسر پلنگ رودسر پلنگ رودسر

پلنگ رودسر

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست